3D móda – virtuálna šatňa

Americká supermodelka bola skenovaná pre 3D projekt v niekoľkých klasických oblečeniach a pri rôznych hravých pózach. Snímalo ju viac ako 100 kamier, ktoré zachytávali dáta do RAW 3D tlačiarne. Tieto kamery museli nasnímať pohyby modelky v rozsahu 360 stupňov. Technici potom starostlivo pripravili veľké množstvo 3D bodov, takže Shapeways mohol zhotoviť v tlači  15 cm vysoké figúrky. 

Ako predloha 3D tlače slúžila návrhárom modelka Karlie Kloss. Táto 22-ročná supermodelka, ktorá pochádza zo Spojených štátov amerických (z Chicaga) študovala v minulosti balet. V septembri 2013 získala ocenenie Best Model pre sociálne médiá na Fashion Media Awards.

3D moda

Zábavný projekt rozposielaný po celom svete v 3D tlači je ďalším príkladom módneho napredovania, a teda uznáva hodnotu tejto novej unikátnej technológie. V 3D projekcii bola Karlie zaslaná do mnohých exotických miest po celom svete. Tak napríklad minule bola naskenovaná v Číne na Veľkom čínskom múre a následne sedela na vrchole Akropoly v Aténach.  Neskôr si urobila výlet späť do Štátov, aby predstavila pekné mesto Marfa v Texase. A určite si viete predstaviť, že sa správala absolútne profesionálne, pretože nemala problém s prechodom v časových pásmach. Taktiež netrpela žiadnou chorobou, nikdy nebola unavená a ani nemala žiadne sťažnosti. Dalo by sa povedať, že je úplná dokonalou bábikou. Hotová Barbie. V neposlednom rade je to preto, že ona v skutočnosti bábikou je. 

babika

3D technológia nebola použitá vo svete módy prvýkrát. Týmto novodobým vynálezom boli zhotovené diamantové anjelské krídla pre Victoria Secret  a využité ako futuristické návrhy Irisa van Herpena. No použiť pri skenovaní šiat modelku sa považuje za novinku. Čo sa týka budúcnosti 3D tlače v móde? Kloss predpovedá, že bude v modelingu bežne používaná. “Technológia sa stáva presnejšou a mocnejšou. Možno  bude moja práca úplne nahradená. Možno bude spoločnosť využívať 3D tlač pre svoje reklamné kampane a ja už nikdy nebudem musieť ísť do práce, čo znie ako dobré riešenie,” hovorí so smiechom. Mala by som si asi patentovať svoju 3-D tlač,  lebo táto technológia je pokroková!”

modelka na mesiaci

Duann Scott, priemyselný dizajnér zo Shapeways, opisuje 3D tlač ako druh prevratu pre návrhárov. “Mali by sme si tiež uvedomiť, že v tomto okamihu je oblečenie tlačené v 3D víziou do budúcnosti. Aktuálne materiály, ktoré sú teraz k dispozícii, sú veľmi avantgardné.

modelka

Zdroj: vogue.com, shapeways.com, models.com

Obrázky: vogue.com, shapeways.com

Komentáre

468 ad