Air Force pracuje na superrýchlom lietadle: Preletí Atlantik za jednu hodinu!

Svet sa globalizuje, ľudia sú si stále bližšie, a to nielen prostredníctvom internetu, vďaka ktorému môžu komunikovať naprieč kontinentom, ale tiež reálne sa k sebe dostanú oveľa rýchlejšie. Budúcnosť nadzvukových lietadiel je stále otvorená a pre konštruktérov veľmi lákavá. Poďte sa spolu s magazínom life-style pozrieť, čo nové nám v tomto smere vie moderná doba ponúknuť. 

The X-51A Waverider

X-51 Waverider vypadne z dna bombardéra a môže letieť rýchlosťou vzduchu

Konečne realita?

Hoci nadzvukové lietadlá kedysi pohoreli, potenciál v nich stále je. Toto vedia aj významné spoločnosti na čele s Air Force. Tí nedávno predstavili projekt WaveRider X-51, ktorý dokáže presiahnuť rýchlosť až 6.400 km/h a prekonať tak hodinovú vzdialenosť za niekoľko minút.

Nadzvukové lietadlo WaveRider X-51 bolo navrhnuté v Kalifornii a o tom, že to nie je žiadna fantázia, svedčí fakt, že prototyp lietadla už absolvoval prvé štyri skúšobné lety, pri ktorých letel rýchlosťou 5,1 Mach.

Technické parametre superlietadla

WaveRider je poháňaný dýzami Scramjets na vodíkové palivo. Vzduch sa vtláča do prednej časti motora (poháňa ho motor typu JP-7), kde narastá teplota a dochádza k zapaľovaniu. Práve tým sa v atmosfére vyvinie nadzvuková rýchlosť, ktorá niekoľkokrát prevyšuje rýchlosť zvuku. 

Keďže dokáže spaľovať atmosférický kyslík, nepotrebuje nosiť veľké palivové nádrže, ktoré obsahujú oxidačné činidlo, ako je to u konvenčných rakiet.

Taktiež neobsahuje žiadne pohyblivé časti.

Lietadlo „budúcnosti“ by malo spočiatku slúžiť predovšetkým na presun zbraní a rôznych zariadení, no je predpoklad, celkom reálny, že táto technológia by sa mohla niekedy v budúcnosti (veríme, že nie až takej vzdialenej) použiť aj v prepravných lietadlách.

Prvý „ozajstný“ let má superlietadlo uskutočniť v roku 2023. 

_________________  

Zdroj

independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/air-force-developing-planes-that-could-cross-atlantic-in-hour-will-be-superfast-weapon-10293832.html

Obrázok

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/X-51A_Waverider.jpg

Komentáre

468 ad