Ako sa starať o orchideu

Ženy milujú kvety a rady ich dostávajú do daru ako prejav lásky, pozornosti či úcty. Kvetiny sú ozdobou každého domu či bytu. Vedia vyčariť úsmev a priniesť radosť. V poslednej dobe dominuje v našich domácnostiach aj orchidea. Biela, maslová, fialová, bordová, dokonca i modrá. Všetky farby, rôzne druhy. Viete však, ako sa o túto na pohľad nežnú kvetinku starať?

Kvety orchidey kvitnú neuveriteľne dlho. Niekedy až šesť mesiacov. K životu však potrebujú najmä svetlo. Veľa svetla. Ak teda dostanete do daru orchideu a máte okno na východnej strane, určite ju umiestnite tam. Odvďačí sa Vám krásny kvetmi sýtych farieb. V zime polohu zmeňte. Smerujte ju na západ a pokiaľ je to možné, zveste  záclony. Tie ju zbytočne uberajú o potrebné svetlo. Má tiež rada  teplo. Ideálna teplota na jej „prežite“ je od 18 do 27 stupňov Celzia. Opatrne však s vlhkosťou. Orchidea znesie maximálnu vlhkosť vzduchu 75%. Buďte striedmy aj čo sa hnojenia týka. To použite až popri aktívnom raste, nie na začiatku.

Presádzanie je tiež kapitola sama o sebe. Kvet presádzajte raz ročne. Pri tomto úkone použite špeciálny substrát pre orchideu. Rastlinku naaranžujte do nového a väčšieho kvetináča tak, aby bol substrát okolo koreňov, no tie by mali mať zároveň voľný prívod vzduchu, ktorý je pre rast rastliny veľmi dôležitý. Substrát, v ktorom je kvet zasadený, by nemal byť po zalievaní príliš mokrý. Zalievanie opakuje raz za sedem dní, alebo raz za 10 dní. Ak aj máte pocit, že  je rastlinka suchá, sedemdňovú lehotu by ste nemali skrátiť. Rastlinku jemne pokropte či oroste, to by jej do ďalšieho zalievania malo stačiť. Najideálnejším spôsobom, ako rastlinke dožičiť vodu je, keď ju v týždňovom cykle ponoríte do nádoby s vodou (v takej výške, aby boli ponorené korene). Vyčkajte 20 až 30 minút a kvetináč z vody vyberte a vložte do toho, v ktorom ju bežne vystavujete. Na zalievanie sa odporúča prevarená a vychladnutá voda.

Ak sa pýtate, aký črepník je najlepší, odporúča sa priesvitný. Nie je to však nutnosť. Priesvitné črepníky sú výhodné v tom, že fotosyntéza vďaka tomu prebieha aj v koreňoch. Spôsobuje to práve dostatok svetla. Ak je orchidea v neprehľadnom črepníku, prebieha iba na povrchu. Rozhodnutie o kúpe črepníka ponechávame na Vás. Ak ovládate a dodržiavate tieto základné pravidlá, tak Vás čaká mnoho potešenia, ktoré so sebou prináša táto pôvabná rastlinka. 

Zdroj: botanika.wbl.sk, polopate.sk

Obrázky: wallpaperscastle.com, orchidstud.co.uk

Komentáre

468 ad