Ako začať pestovať bonsaj

kvetinovy bonsajBonsaj je japonské slovo, ktoré sa v súčasnosti používa na označenie stromu alebo kra pestovaného v plytkej nádobe a upravovaného tak, aby sa podobal vyrastenej drevine.

Výraz “bonsaj” sa skladá z dvoch japonských slov: “bon” značí plytkú nádobu alebo podnos a “saj” rastlinu. Toto slovné spojenie má však hlbší význam než uvedený doslovný preklad. Vyjadruje vzájomné splynutie ľudskej tvorivosti a prirodzených vlastností rastliny, ktoré bonsaj odlišuje od stromu klasicky zasadeného do nádoby.

Cieľom pestovateľov bonsajov je idealizované znovustvorenie prírody založené na pozornom štúdiu rastu stromov vo voľnej prírode.

Vyberte vhodný druh stromu pre Vaše prostredie

Nie všetky bonsaje sú rovnaké. Pri výbere druhov je dôležité vziať do úvahy podnebie, v ktorom sa bude strom pestovať. Niektoré stromy umierajú v mrazivom počasí, zatiaľ čo iné vyžadujú teploty klesajúce pod bod mrazu. Obzvlášť menšie bonsaje umiestnené vonku potrebujú aspoň jedenkrát denne zaliať. Takže, ak máte vo zvyku odchádzať na víkendy a dlhšie pracovné cesty, je potrebné zohnať niekoho, kto sa Vám o bonsaj v dobe neprítomnosti postará.

Rozhodnite sa, či plánujete pestovať izbový alebo vonkajší bonsaj

V prípade pestovania izbovej “bonsaj rastlinky” sa k tomuto účelu najlepšie hodí okno (západná alebo východná strana). Pokiaľ plánujete mať bonsaje vonku, malo by to byť miesto s dostatočným množstvom svetla, ale bez priameho poludňajšieho slnka.

zahrada bonsaj

Vyberte správnu veľkosť

Pojem “bonsaj” nezahŕňa len stromčeky o výške niekoľko desiatok centimetrov. Bonsaj môže byť veľká aj dva metre. Záleží na vkuse a priestorových možnostiach každého pestovateľa. Podľa požadovanej veľkosti je potrebné zvoliť druh, ktorý rastie buď rýchlo alebo pomaly. Väčšie rastliny potrebujú viac vody, pôdy a slnečného svetla.

Keď už bonsaj máte

Keď si donesiete rastlinu z obchodu, väčšinou je najlepšie ju rovno presadiť. To sa týka hlavne izbových rastlín, ktoré neboli zakúpené v špecializovanej predajni bonsajov.

Výber vhodnej misky

Najdôležitejším faktorom pri výbere misky je, aby ste sa ubezpečili, že je dostatočne veľká a zmestí sa do nej pôda na prekrytie koreňov rastliny.

Pravidelný prísun živín

Bonsaje rastú v obmedzenom priestore, z ktorého dokážu veľmi rýchlo vyčerpať živiny, preto sú odkázané na ich pravidelný prísun. Interiérové bonsaje treba prihnojovať približne každých 14 dní v období od jari do jesene, cez zimu stačí raz mesačne. Pri exteriérových bonsajoch platí iný postup: v zime sa neprihnojujú. Aby rastlina nezhadzovala listy, nevysychala a nezačala chátrať, treba naozaj dôsledne dodržiavať pravidelnú zálievku a prísun živín.

bonsaj

Hnojenie

Bonsaj hnojíme špeciálnymi hnojivami podľa návodu výrobcu. Veľmi vhodné je kvapalné hnojivo s pomerom NPK 4-3-9. Tento pomer je príznačný pre hnojivá na bonsaje.

Tri základné piliere úspešného pestovania bonsajov – ZHRNUTIE

  • dostatočná a pravidelná zálievka
  • stály prísun živín
  • denné svetlo

Zdroj: wikihow.com, mojdom.zoznam.sk

Obrázky: vrikshanurseries.blogspot.de, xtremekoi.sk, bonsaiempire.com

Komentáre

468 ad