Amerika má Ebolu, Európa osýpky

V Amerike straší vírus Ebola a na starom kontinente už niekoľko rokov vystrájajú takmer zabudnuté osýpky. Aj keď minulý rok klesol počet pacientov o 50 %, osýpky sa v Európe naďalej vyskytujú. Od januára 2014 sa nakazilo 22.000 ľudí zo siedmych európskych krajín. Čítajte magazín life-style dozviete sa viac.

chory muz

Príznaky

Ide o vírusové a vysoko nákazlivé vyrážkové ochorenie. Prvé príznaky sú spojené so zvýšenou teplotou, nádchou, pokašliavaním a červenými očami. Následne sa za ušnými boltcami a na záhlaví objavia vyrážky, ktoré sa postupne rozšíria na celý trup a končatiny. V ústach sa nachádzajú afty a pery sú popraskané. Často sú spojené so zápalom stredného ucha, ťažkým zápalom pľúc a zápalom mozgu, ktoré môžu končiť smrteľne. Osýpky si naposledy vyžiadali obeť 18-mesačného chlapčeka v Berlíne. U dospelého majú ešte ťažší priebeh. Dochádza k poškodeniu pečene, srdcového svalu a obličiek.

Čo to má na svedomí?

Podľa nemeckých úradov sú zdrojom nákazy nezaočkovaní utečenci a vôbec prvým prípadom bol zrejme detský žiadateľ o azyl z Bosny. Osýpky sa medzičasom v Berlíne rozšírili aj na bežnú populáciu, ktorú môže ochrániť iba povinná plošná očkovacia povinnosť, avšak Spolková republika ju ani teraz nezvažuje, skôr ráta so zintenzívnením osvety. Vo viacerých európskych štátoch podobná povinnosť už existuje, napríklad v Bulharsku, v nemocniciEstónsku, Fínsku, Srbsku či u nás. Pred zavedením očkovania proti osýpkam každoročne ochoreli a zomreli vo svete milióny detí. Po očkovaní dvomi dávkami (základné očkovanie v 15.-18. mesiaci života a druhé preočkovanie po dosiahnutí 11. roku) sa u 98% očkovaných vyvíja dlhotrvajúca ochrana pred týmto ochorením.

Na osýpky neexistuje liek

Niektorí rodičia nechcú dať svoje dieťa proti osýpkam zaočkovať, pretože už niekoľko rokov sa v súvislosti s vakcináciou šíria informácie, že môže byť príčinou niektorých ochorení (autizmus, cukrovka I. typu). Po vyhodnotení mnohých štúdií na veľkom počte sledovaných detí sa táto príčinná súvislosť nepotvrdila. Môže sa vyskytnúť aj encefalitída, no je to menej ako jedno dieťa na desať miliónov zaočkovaných. Na osýpky neexistuje žiaden liek. Potrebný je tekutý púder, pokoj, temná miestnosť a dostatočné množstvo tekutín. Proti vysokej horúčke sa používajú antipyretiká a na pridružené bakteriálne infekcie antibiotiká. Nezaočkovaným sa môže do štvrtého dňa od nákazy podať protilátka, ktorá by mala zabrániť prepuknutiu ochorenia.

Zdroj: ruvzpp.sk, izdravie.sk 

Obrázky: freedigitalphotos.net

Komentáre

468 ad