Bezpečné šoférovanie? Počúvajte tú správnu hudbu

Nielen reflexná vesta či lekárnička, ale i vhodný hudobný playlist bude zrejme už čoskoro povinnou výbavou každého vodiča. Minimálne, ak sa chcete riadiť radami istého muzikológa. Ten totiž vybral desať aktuálnych skladieb, ktoré odporúča počúvať za volantom, aby sa vám jazdilo pohodlne, bez stresu a bezpečne. Magazín life-style o tom prezradí viac…

Bezpečná jazda vďaka hudbe

Výber skladby či rádio stanice, ktoré počas šoférovania počúvame, by vraj vôbec nemal byť náhodný. Najnovšie štúdie tvrdia, že by sme im mali venovať minimálne rovnakú pozornosť, ako rozsvieteniu svetiel, prípadne zapnutiu bezpečnostného pásu. Tá správna hudba dokáže vytvoriť vhodnú atmosféru, náladu a ovplyvňuje vodiča viac, ako by si pomyslel. A funguje to i naopak, takže pozor na interpretov, ktorí vám za volantom príliš nepomôžu.

S hudbou či radšej potichu?

Málokto z nás jazdí rád celkom potichu. Popravde, jazdu autom bez hudby si už ani nevieme predstaviť. Ako sa však líšia naše vodičské zručnosti, odlišuje sa i hudobný vkus. Možno aj preto jeden jazdí agresívne, kým iného nevytočí ani trojkilometrová kolóna. Je to skutočne vďaka hudbe, ktorú pri jazde autom počúvame? Štúdia istej rakúskej poisťovne tvrdí, že je to skutočne tak. Zároveň upozorňuje vodičov na to, že nesprávny výber skladieb môže mať nezvratné následky.

Tempo hudby má významný vplyv na náš tep, takže pesnička dokáže spomaliť, no naopak aj zrýchliť krvný obeh v ľudskom tele. Na to by mali vodiči pri šoférovaní myslieť a nepodceňovať to,” radí muzikológ Marcin Suder, ktorý sa na štúdii spolupodieľal.

Aké sú teda jeho odporúčania?

Za volantom voľme nie príliš hlasnú, ale ani rýchlu hudbu, skôr niečo pokojnejšie. Pozor ale, aby to nebola vyslovená uspávanka. 

Neprepínajte pričasto

Jazdu môže komplikovať aj časté prepínanie rozhlasových staníc alebo to, ak si dáme hlasitosť na maximum. Podľa Sudera spôsobuje práve vysoká hlasitosť hudby v aute častejšie nehody v meste, vodiči sú totiž menej sústredení na okolie, čím ohrozujú nielen seba, ale i všetkých naokolo. Ideálna hudba pre bezpečnú jazdu je podľa štúdie pomalšia a pokojná, s hlasitosťou medzi 75 až 80 decibelov. Neodporúča sa počúvať iba tanečné alebo emocionálne ladené skladby, pričom najvhodnejšie sú cudzojazyčné piesne, ktorých textom vodič príliš nerozumie. Na základe všetkých vyššie spomenutých kritérií vybral Marcin Suder z asi tristo súčasných hitov desiatku  skladieb, z ktorých zostavil odporúčanú hitparádu do každého auta. Možno vás jeho výber prekvapí…

Ideálne skladby do auta

Ed Sheeran – Thinking Out Loud

Ellie Goulding – Love Me Like You Do

Major Lazer ft. Mo & DJ Snake – Lean On

Sam Smith – Stay With Me

Lukas Graham – Mama Said

The Makemakes – I Am Yours

Conchita Wurst – You Are Unstoppable

Nickelback – What Are You Waiting For

One Direction – Steal My Girl

Hozier – Take Me To Church

Tak čo, trafil sa do vášho hudobného vkusu? Nech už je to s hudbou za volantom akokoľvek, prajeme vám pokojnú jazdu a veľa šťastných kilometrov. 

___________

Zdroj: auto.idnes.cz/top-zebricek-skladeb-do-auta-d1f-/automoto.aspx?c=A151008_161111_automoto_hig

Obrázok: dollarphotoclub.com/stock-photo/attractive%20woman%20driver%20in%20her%20car/64966930

Komentáre

468 ad