Čerstvý otecko Zuckerberg rozdá milióny

Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku a jeden z najmladších miliardárov, sa stal otcom. A o tom, že si tým splnil ďalší veľký sen, svedčí aj jeho rozhodnutie darovať 99 % svojich akcií na dobročinné účely. Magazín life-style o tom zisťoval viac. 

markzuckerberg

Novopečený otecko

Tvorca najpopulárnejšej sociálnej siete na svete sa už dlho netajil snahou počať s manželkou Priscillou Chan potomka. Po tom, čo jeho žena viackrát potratila, sa na svoju túžbu upli o to viac. A ako mnoho iných párov, ktoré si prešli podobným trápením, si vďaka tomu ešte viac uvedomili skutočné hodnoty. Preto, keď jeho manželka konečne vynosila ich prvorodenú dcérku, Mark od všetkej radosti napísal otvorený list, ktorý zverejnil práve na Facebooku. A prekvapil v ňom úprimnosťou aj gestom, ktoré sa len tak nevidia. 

Bohatý blázon?

V otvorenom liste, ktorý napísali svojej malej dcérke, totiž verejne prisľúbil, že postupne venuje až 99 % akcií Facebooku na charitu. Akcie, ktorých súčasná hodnota je 45 miliárd dolárov, však nerozdajú hneď. V najbližších troch rokoch to nebude viac ako miliarda dolárov ročne, vďaka čomu si Zuckerberg ponechá dostatok akcií na to, aby mohol aj naďalej kontrolovať svoju spoločnosť.

Dojemné vyznanie, veľké rozhodnutie

V spomínanom liste sa píše nasledovné:

„Drahá Max, tvoja mamička a ja nemôžeme slovami opísať, akou nádejou do budúcnosti pre nás si. Tvoj nový život je plný prísľubov a my veríme, že budeš šťastná a zdravá, aby si si ho mohla užiť naplno. Už teraz si nám dala dôvod, aby sme sa zamysleli nad svetom, v ktorom budeš žiť. Ako všetci rodičia si prajeme, aby si vyrastala v lepšom svete.”

Ako sa ďalej milujúci rodičia vyznali: “Naša spoločnosť je povinná investovať nielen do zlepšovania našich životov, ale aj do životov tých, ktorí ešte len na tento svet prídu. Avšak nie vždy naše zdroje smerujeme tak, aby sme nimi najlepšie pokryli príležitosti a problémy, ktorým naša generácia čelí.”

Nadáciu, kam peniaze postupne poputujú, povedie sám Zuckerberg, ktorý však zároveň chce ostať šéfom Facebooku. Zuckerbergov plán je inšpirovaný iniciatívami iných miliardárov na čele s Warrenom Buffettom a filantropom Billom Gatesom, ktorí taktiež prisľúbili darovanie veľkej časti svojich majetkov na dobročinné účely, takže iniciatívu mladého otecka len privítali.

________________

Zdroj: facebook.com/notes/mark-zuckerberg/a-letter-to-our-daughter/10153375081581634

washingtonpost.com/news/to-your-health/wp/2015/12/01/in-letter-to-newborn-baby-mark-zuckerberg-and-wife-pledge-to-give-away-45-billion-and-imagine-a-world-without-suffering-from-disease/

Obrázok: static3.businessinsider.com/image/5669e8f872f2c12a008b4c37-853-640/markzuckerberg.jpg

Komentáre

468 ad