Cesta za tradíciou Zenu

Od 1. mája do 14. septembra tohto roku bude verejnosti prístupný “najvzdialenejší” Zen kláštor v Spojených štátoch. Tassajara Zen Mountain Center sa nachádza 25 km na juhovýchod od Big Sur v Kalifornii v horskom údolí, v odľahlej časti Ventana Wilderness. Slúži ako azylový dom, ale tiež miesto pre meditáciu, relax a hľadanie pokoja. Návštevníci sa môžu pripojiť k milovníkom jogy, k remeselníkom a omladiť svoju dušu v príjemnom prostredí, ktoré Tassajara zaiste ponúka.

Sprístupnenie verejnosti má byť akýmsi varovným prstom pred uponáhľanou spoločnosťou a výzvou na dobitie si svojich síl. Zároveň ale ponúka aj možnosť zoznámiť sa so starou tradíciou Zenu. Horúce pramene, vegetariánska strava a očarujúci estetický zážitok Vaše telo zaiste vzpružia tou najprirodzenejšou cestou.

Hostia budú ubytovaní v štýlových izbách. Zen je niečo, čo sa nemôžete naučiť zo žiadnych kníh. Jeho podstatou je zazen, čo v praxi znamená meditovanie bez pomoci akýchkoľvek predmetov. Celú svoju pozornosť obrátite do svojho vnútra. Najslávnejší učitelia z tejto oblasti Vám povedia ako sa to robí, aby ste sa dokázali úplne uvoľniť, sústrediť a správne relaxovať. I takto môžete svoj život obohatiť a naučiť sa bojovať so stresom i počas všedných dní.  

Takmer sedem mesiacov v roku je kláštor Tassajara uzavretý pre verejnosť. Vykonáva sa tu len súkromná Zen prax. No už o pár dní to tu ožije a turisti sa sem začnú zbiehať ako včely do úľa.  

Shunryu Suzuki Roshi, ktorý vybudoval aj Zen Center v San Franciscu, sa v roku 1967 rozhodol pre založenie Tassajara Zen Mountain Center. Ide o prvý kláštor s možnosťou verejných školení mimo Japonska. Roshi hľadal najvhodnejšie miesto, ktoré by patrične pripomínalo atmosféru JaponskaČíny.

Dnes je Tassajara medzinárodne uznávaný kláštor. Ide o najvzdialenejšie centrum Zenu, čo sa týka vzdialenosti od materskej krajiny a patrí medzi najobľúbenejšie destinácie turistov, ktorí sa chcú o niečo viac zoznámiť s budhistickými praktikamiPočas celej existencie ho navštívilo viacero vplyvných hostí, ako napríklad zakladateľ Apple Steve Jobs, ale aj guvernér Kalifornie Jerry Brown.

Už 47 rokov sem ľudia prichádzajú za populárnymi horúcimi prameňmi, priúčajú sa pečeniu chleba a spoznávajú, aké je to navrátiť sa ku svojím koreňom, k prírode a svojej podstate. Autom sa sem doveziete prašnou cestou. Žiadna technika, ani ruch “civilizovaného” sveta. Tassajara je vysoko efektívny ekologický raj. Energiu na pohon čerpá zo solárnych panelov a horúcich prameňov.

Sezóna 2014 okrem iného ponúka aj nové ekologické centrum pre duchovné cvičenia. Architektka Helen Degenhardt ho navrhla s najvyšším štandardom a s ohľadom na „zelenú vlnu“. Program bude aj túto sezónu veľmi pestrý. Ak si potrebujete oddýchnuť a už ste nad niečím podobným uvažovali, tak práve tento rok by mohol byť tým správnym odrazovým mostíkom. Veď najlepšia investícia je tá do zdravia.

Zdroj: pursuitist.com

Obrázky: global.sotozen-net.or.jp, bcnews.go.com, sfgate.com, pursuitist.com

Komentáre

468 ad