Čo jedli naši dávni predkovia? Možno budete prekvapení…

praclovekIná doba, iné zvyky. A to platí jednoznačne aj v stravovaní. Pravdaže, naši predkovia nemali k dispozícii taký bohatý, vopred predvarený a konzervovaný výber, ako máme dnes, ale vedeli ste napríklad to, že si radi pochutnávali aj na psom či mačacom mäse?

Nuž čo, hoci mnohí z nás, ľudí západnej civilizácie, považujú psy a mačky neraz za členov rodiny, v minulosti tomu tak nebolo. A čo si budeme nahovárať, aj v súčasnosti sa nájdu vo svete miesta a kultúry, kde je mäso z týchto zvierat vyhľadávanou pochúťkou. Nedávno písal magazín life-style o delikatesách, ktoré servírujú v Číne, dnes sa presunieme hlbšie do minulosti. 

Jedálniček v dobe bronzovej

V dobe bronzovej obľubovali ľudia žijúci aj v našich zemepisných šírkach najmä mäso pripravené na viacero spôsobov. Varené či opekané, hlavne, že bolo čo dať do úst. A tak nečudo, že sa lovili aj líšky, divé mačky, jazvece a konzumovalo sa tiež mäso zo psa. 

Mäsko menších šeliem muselo byť veľmi obľúbené, nasvedčujú tomu totiž pozostatky zvieracích kostí nájdených v ľudských obydliach z obdobia pred 3.000 rokmi. 

Archeológovia objavili v španielskej jaskyni El Maridor kostry mačkovitých, lasicovitých aj psovitých šeliem, na ktorých sú s najväčšou pravdepodobnosťou odtlačky ľudských zubov. Tieto kosti pochádzajú z obdobia pred 3.100 až 7.200 rokmi a ako ukázali laboratórne výskumy, kosti líšok, kún, jazvecov, mačiek a psov prešli pred konzumáciou tepelnou úpravou.

„Zvyšky domácich psov, divokých mačiek, jazvecov a líšok pochádzajúcich z obdobia neolitu až po dobu bronzovú sú jasným dôkazom vtedy obľúbenej ľudskej potravy,“ povedala na margo objavov doktorka Patricia Martinová z Katalánskeho inštitútu humánnej paleoekológie a sociálnej evolúcie.

Vybojovaná hostina

masoLov šeliem však podľa vedcov nebol vôbec jednoduchý. A čo sa psov (často aj tých zdomácnených) týka, boli konzumovaní predovšetkým v prípadoch smrteľného zranenia pri love, prípadne sa jedli šteňatá, o ktoré sa naši predkovia nemohli postarať.

Ostatné zvieratá boli lovené, no nie zase až tak často. 

„Zatiaľ čo konzumácia malých šeliem bola v minulosti skôr príležitostná, konzumácia psov sa, naopak, ukázala ako pravidelná. Zdá sa, že naši predkovia toto mäso vyslovene vyhľadávali. Veď v niektorých ázijských kultúrach je dodnes považované za cenný zdroj bielkovín a ozajstnú maškrtu,“ dodala doktorka Martinová.

Veru, v istých veciach sme sa za tých niekoľko tisícročí asi veľmi nezmenili. Nenechajte si ale prejsť chuť, pretože dnes si, našťastie, môžeme vyberať, čo nás dokáže zasýtiť, ale i potešiť naše chuťové poháriky. Voľakedy tomu ale tak nebolo a ľudia brali to, čo prišlo. Nad predloženým jedlom iba málokedy ohŕňali nos (ak vôbec). 

_________

Zdroj:

dailymail.co.uk/sciencetech/article-2921648/Our-European-ancestors-ate-cats-dogs-BADGERS-Human-teeth-marks-animal-bones-dating-just-3-100-years.html

Obrázky: freedigitalphotos.net/images/cartoon-caveman-holding-club-photo-p216510

freedigitalphotos.net/images/steak-photo-p192315

Komentáre

468 ad