Cvičenie v tehotenstve

Jedným z pravidiel tehotenstva je i to, že sa nemusíte vzdať pohybovej aktivity. Ak ste pred tým v športe nijako nevynikali, tak možno práve toto je čas, kedy s tým začať. Nebude sa od Vás vyžadovať nič náročné, no zároveň pomôžete sebe i svojmu maličkému uľahčiť deň „D“. Cvičenie a fitness tvoria dôležitú súčasť zdravého tehotenstva. Okrem iného pomáhajú uvoľňovať endorfíny, takže budúcu mamička sa cíti šťastne a spokojne. Takým malým paradoxom zostáva i fakt, že hoci sa ženy počas tehotenstva cítia často vyčerpané, pohyb im dodá energiu.

Odbúrate tiež bolesti chrbta, ktoré tehotné ženy pravidelne trápia, ale i zmiernite opotrebovanie kĺbov, pretože cvičením sa aktivujú mazacie tekutiny.

Problémom tehotných žien, o ktorom sa veľmi nehovorí, je i zápcha. Pohybová aktivita urýchľuje pohyb čriev. No a čerešničkou na torte môže byť aj upravenie krvného tlaku. Silné svaly a zdatný kardiovaskulárny systém sú pre pôrodný proces kvalitným základom. A ktorá žena by nechce získať čo najskôr  späť svoju fit postavu? Určite sa to podarí rýchlejšie tej, ktorá so zdravým a ohľaduplným cvičením nikdy neprestala.

Aby bolo cvičenie „tehuliek“ bezpečné

Špecialisti odporúčajú najmenej 30 minút cvičenia denne. Cieľom nie je námaha a presiľovanie, ale rozprúdenie krvi, uvoľnenie svalov a korigovanie telesnej hmotnosti. Pre zlepšenie srdcovocievneho systému sa odporúča rýchla chôdza, plávanie, tehotenský aerobik a tanec. Chôdza je najlacnejší spôsob ako sa pohybovať. Stojí Vás tak nanajvýš investíciu do kvalitnej obuvi. Mnoho trénerov a centier dnes ponúka aerobik pre tehotné ženy. Vstúpite tak do skupiny, pred ktorou nemusíte mať nepríjemný pocit. Všetky ste si tu rovné. Tanec počas tehotenstva je tiež iný ako ten tradičný. Odporúča sa nechať viesť odborníkom, alebo špecializovaným DVD. Nepresiľujte sa a nadmernú námahu radšej vynechajte. Skoky a prudké pohyby nie sú v tomto okamihu nič pre Vás. 

Pružnosť a pevnosť si uchováte aj vďaka joge, strečingu alebo posilňovaniu. I tu je ale nutné postupovať pod dohľadom, alebo sa nechať  viesť odborným návodom.  

Ak ste sa venovali aktívne nejakému športu už pred tehotenstvom, mali by ste zvážiť, či sa hodí aj v čase „očakávania“. Pokiaľ tu hrozí akékoľvek riziko pádu alebo nebezpečenstva, vymeňte ho za iný druh pohybu.

Pár dobrých tipov

Medzi základné pravidlá sa zaraďuje skutočnosť, že cvičiť by ste nemali za príliš vlhkého alebo horúceho počasia. Určite nechcete, aby Vaše dieťa nachladlo, či bolo vystavené prehriatiu. Počas pohybovej aktivity vždy dbajte na dostatočný príjem tekutín. Toto pravidlo by mal dodržiavať každý z nás, no obzvlášť dôležité je u tehotný žien. So zvýšenou hydratáciou začnite už hodinu pred tréningom a ďalej sa hydratujte každých 15 minút počas cvičenia. Proces zahrievania a ochladzovania je u „tehuliek“ veľmi dôležitý. Vždy, keď cítite, že Vám začína byť horúco, je načase oddýchnuť si a troška vychladnúť. Pokiaľ sa cítite unavená, máte závraty, búši Vám srdce, trpíte dýchavičnosťou, alebo máte bolesti v panvovej oblasti, prestaňte! Pokiaľ sú príznaky skutočne extrémne (krvácanie, bolesť na hrudi či v lýtkach, opuch alebo kontrakcie), tak ihneď kontaktujte svojho lekára!

Nebojte sa pohybu a doprajte sebe i svojho dieťaťu ten pocit slobody, ktorý Víám cvičenie ponúka. Veď tehotenstvo nie je choroba a ani sa ním život na deväť mesiacov nezastaví.  

Zdroj: livescience.com

Obrázky: walkingwithdancers.blogspot.de, healthymummy.com

Komentáre

468 ad