Ďalší dôkaz absurdných kritérií v módnom priemysle

agnesDôkaz o tom, ako to v módnej brandži chodí, predložila aj krásna Švédka Agnes Hedengård, ktorá sa rozhodla vyjsť s pravdou von. Nahlas povedala niečo, čo všetci viac-menej vieme, alebo aspoň tušíme. Pravidlá, ktoré platia vo svete modelingu, sú kruté a postavené na hlavu. Ako inak si totiž možno vysvetliť, že tejto nádhernej blondínke niekto povedal, že je príliš veľká?

Tvrdý biznis

Presne to sa však 19-ročnej Agnes stalo. Modelingoví experti jej totiž neustále opakovali, že nemá dokonalé miery na túto prácu. Neustály tlak, chudnutie a rátanie prijatých kalórií sa podpísalo na modelkinom psychickom zdraví. Priznala, že neraz o sebe pochybovala a prestávala sa mať rada.

Až anorektické myšlienky, s ktorými sa kvôli túžbe získať prácu snov neraz pohrávala, ju napokon prinútili vystúpiť zo zvráteného modelingového kolotoča a prehovoriť nahlas o praktikách, ktoré v ňom panujú.

„Máš príliš široké boky a veľký zadok.“

To si musela na svoju adresu vypočuť táto útla a v tvári dokonalá blondínka. Hoci trpela podváhou, neprestali ju označovať za príliš veľkú pre módny priemysel.

Slová o tom, že kým sa „nezmenší“, modeling ju neuživí, napokon dohnali mladú Švédku k tomu, aby si hľadala inú prácu. Dnes sa živí ako predavačka v Štokholme.

„Môj zadok je podľa nich priveľký, aj boky mám široké. Keby som sa naďalej chcela venovať modelingu naplno, musela by som byť jednoducho ešte tenšia,” povedala Agnes bez servítky pre britské médiá.

Jej úprimné svedectvo oslovilo mnoho ľudí, ktorí ju sledujú na Instagrame, kde sa na vlastné oči presvedčili o absurdných požiadavkách modelingových agentov aj módnych domov.

kraska agnes

Modeling nie je všetko

Našťastie sa príbeh Agnes, ktorá povýšila zdravie a vlastnú hrdosť nad slávu a lesk prehliadkových mól, neskončil tragicky. Mnoho iných mladých dievčat však nemá toľko rozumu a sebaúcty, a tak sa v túžbe za pominuteľnou slávou a veľkými zárobkami vrhajú na drastické diéty, trpia poruchami príjmu potravy, často prepadnú drogám…

Veď aj Agnes sa vo svete modelingu pohybuje už od 15-tich, ba dokonca vo švédskej verzii súťaže Next Top Model skončila na treťom mieste, ani to ale nestačilo na to, aby dokázala preraziť medzi modelingovú elitu, prípadne sa predvádzaním aspoň uživila. 

„Nikdy som sa nenajedla. Neustále som len počítala kalórie, až sa zo mňa pomaly stávala anorektička. Len ťažko sa totiž môžem mať rada, keď mi niekto dennodenne pripomína, aká som veľká,” priznala Agnes.

Áno, múdre slová zjavne rozumného dievčaťa, ktoré to má v hlave upratané.

Bohužiaľ, aj to, čím si prešla Agnes, je odrazom dnešnej prekrútenej doby.

Môžeme na tom však my, bežní ľudia, niečo zmeniť?

__________

Zdroj: instagram.com/hedengard/

people.com/article/swedish-model-Agnes-Hedengard-too-big-for-industry

metro.co.uk/2015/08/25/swedish-model-blasts-fashion-industry-as-absurd-for-saying-shes-too-big-for-bookings-5359951/

Obrázky: static.tvazteca.com/imagenes/2015/35/agnes-1996501.jpg

tidningensolo.se/wp-content/uploads/2015/08/Desktop40-867×520.jpg

Komentáre

468 ad