Digitálna amnézia – čo to je?

mozogPoznáte pojem digitálna amnéziaTak schválne, koľko telefónnych čísel si ešte pamätáte? Väčšina z nás totiž už akosi automaticky vypúšťa z hlavy všetko nad rámec. Veď na čo to nosiť v hlave, keď náš smartfón či tablet si všetko zapamätá za nás? A presne tomu sa hovorí digitálna amnézia – lenivosť cvičiť mozgy zapamätaním si dôležitých údajov, ktorú v nás čoraz viac prebúdzajú najnovšie technológie. Magazín life-style sa tomuto venoval detailnejšie, preto čítajte ďalej. 

„Postihnutí“ sú najmä mladí

Predovšetkým ľudia v aktívnom veku zabúdajú kvôli moderným technológiám na kvantum informácií. Jednoducho sa namiesto svojej vlastnej pamäte spoliehajú na mobil, prípadne vševediaci internet.

Tomuto fenoménu súčasnosti sa venujú aj odborníci, ktorí zdvíhajú varovný prst.

Ak vraj budeme aj naďalej dôverovať viac počítačom než vlastnému mozgu, hrozí, že si už nebude schopný zapamätať ani najjednoduchšie údaje.

Štúdia ako dôkaz

Najnovšia štúdia, ktorú má na svedomí spoločnosť Kaspersky Lab, preverila, ako digitálne výdobytky ovplyvňujú moderných ľudí.

Odborníci sa snažili vysvetliť fenomén dnešnej doby, ktorý vyvstáva z otázky, ako to, že pred pár desaťročiami sme si bežne pamätali telefónne kontakty rodiny, priateľov aj spolupracovníkov, no dnes si neraz nespomenieme ani na vlastné číslo.

Vedci sa pýtali viac ako 6-tisíc respondentov z ôsmich krajín Európy.

Ukázalo sa, že až 53 % používateľov smartfónov, ktorých oslovili na svoj výskum, si nepamätá ani telefónne čísla svojich detí či rodičov.

Jedna tretina opýtaných si nespomínala na číslo svojho partnera/partnerky.

Odhalil sa však jeden zaujímavý fakt. Isté čísla nám predsa zostávajú vryté do dlhodobej pamäte. Ide predovšetkým o údaje z detstva a mladosti, napríklad čísla z miest, kde sme žili vo veku medzi 10 až 15 rokov.

Aké je zhrnutie najnovšieho výskumu?

Možno povedať, že naša neochota aj neschopnosť zapamätať si podstatné údaje je spôsobená pretlakom informácií, ktoré si nechceme/nedokážeme všetky nosiť vo svojej hlave. Je to až príliš vyčerpávajúce.

A prečo by sme to aj robili, keď technológie to urobia za nás, celkom bezbolestne a takmer neobmedzene?

Digitálna amnézia

Nečudo, že následkom toho sa stále hlasnejšie hovorí o tzv. digitálnej amnézii, a to ako o chorobe mladšej generácie, ktorá s technológiami prakticky vyrastala, vyrastá a nevyzerá to tak, že by v dohľadnej dobe prestala počítače či smartfóny používať.

Je preto úplne akceptovateľné, že ľudia získanú informáciu hneď a dobrovoľne zabúdajú, akonáhle si ju starostlivo uložia do svojich mobilných telefónov.

Ako problém sa tu javí nielen otupovanie vlastnej šedej kôry (áno, nech to znie akokoľvek zastaralo, zapamätaním si aspoň niekoľkých telefónnych čísel, či iných podstatných údajov, mozog udržiavame v kondícii a tiež sa zbavujeme úplnej závislosti na technológiách), ale aj prehnaná dôverčivosť k technologickým hračkám.

To, čo je na internete, sa stále častejšie považuje za všeobecnú pravdu, nad ktorou sa ani nie je potrebné ďalej zamýšľať. Len ju posúvať ďalej… A slepo jej veriť.

Mobily, tablety, notebooky, to všetko nám slúži na dennodenné overovanie si informácií, pričom čoraz menej a menej na to využívame vlastnú hlavu.

Odborníci tento jav vysvetľujú túžbou zbaviť sa zodpovednosti.

Dajme ale pozor, aby sa nám táto pohodlnosť a dôvera nevypomstili…

Trochu o niečom popremýšľať, alebo si „svojpomocne“ spomenúť na výročie svadby a dátum narodenia najlepšieho priateľa, predsa nemôže byť na škodu.

____________

Zdroj: biztekmojo.com/00894/over-reliance-google-and-smartphones-causing-digital-amnesia-reveals-kaspersky-lab-survey

Obrázok: freedigitalphotos.net/images/man-with-question-marks-over-his-head-photo-p300308

Komentáre

468 ad