Dva nové druhy pavúkov

Ak trpíte arachnofóbiou, tak tento článok by ste mali asi radšej vynechať. Pre milovníkov biológie však prináša nové informácie a skvelé zistenie. V Austrálii boli objavené dva nové druhy pavúkov. Jeden z nich sa nazýva „Skeletorus“ a druhý „Sparklemuffin“. Oba patria kvôli svojím jasným farbám, ktoré sú u nich typické najmä počas rituálnych pytačiek, do skupiny “pávích” pavúkov. Zaujali sme vás? V tom prípade sa poďte s nami na nich pozrieť bližšie.

Sparklemuffin

Sparklemuffin zodvihne pri páriacom rituáli nohu.

Tieto dva nové druhy boli objavené v juhovýchodnej oblasti Queenslandu postgraduálnou študentkou kalifornskej univerzity Madeline Girard. Už dlhšie študovala pávie pavúky, a preto sa vybrala do terénu spolu s priateľom. Je zarážajúce, že žena môže mať v pavúkoch také zaľúbenie. Pavúk, ktorému dala familiárne meno Sparklemuffin (a teda niečo ako „iskrivý koláčik“) má na bruchu modrasté a červenkasté pruhy. Oficiálne patrí do skupiny Maratus jactatus. Skeletorus má zase biele znaky na čiernom pozadí, a preto vyzerá trochu ako kostra. Kým Sparklemuffin sa podobá na tri už skôr objavené druhy pavúkov, Skeletorus sa výraze líši od ostatných známych druhov v skupine. Jeho oficiálne pomenovanie je Maratus sceletus. Prvý pavúk tejto skupiny bol objavený v roku 1800 a ďalší až o 100 rokov. Akosi sa nenašiel nik, kto by prejavil záujem o tento živočíšny druh. Tieto pavúky sú veľmi malé, a teda o veľkosti asi 3 až 7 mm.

sceletus

Samec pávieho druhu pavúkov Maratus sceletus (prezývaný Skeletorus).

Dvaja novoobjavení krásavci majú s ďalšími známymi druhmi spoločné to, že s nimi zdieľajú podobné páriace rituály. Keď sa dostane samček k blízkosti samičky, zodvihne nohu a doslova vybuchne ako ohňostroj. Pokrčená noha pôsobí, akoby sa chcel samček pochváliť svojimi svalmi.

Zdá sa, že hoci už poznáme veľký počet najrozmaniteších druhov, príroda nám má stále čo ponúknuť.

Zdroj a obrázky: livescience.com

Komentáre

468 ad