Film o Bezákovi – skutočný gýč?

Kauza Bezák nemá konca. Meno odvolaného arcibiskupa rezonuje dlho nielen v mediálnej oblasti, ale takmer v každej domácnosti. Nezodpovedané otázky, plno výkričníkov. Mnoho zástancov, ale aj protivníkov. Zdá sa, že tu už v rámci kauzy bolo úplne všetko. Knihy, články, domnienky, dokumenty. Jediné, čo na scéne chýbalo, bol film. No 13. marca ste sa mohli dočkať jeho premiéry. 

Arcibiskup Bezák Zbohom…

Tak znie oficiálny názov kontroverzného filmu. Režisérkou a scenáristkou je Oľga Záblacká. „Sledovala som tú nepochopiteľnú kauzu od začiatku a veľmi ma zaujala osobnosť pána arcibiskupa, a keď som ho spoznala osobne, tak ma zaujala ešte viac,“ uviedla v rozhovore pre TASR autorka filmu. Pôvodne si pripravovala sériu medailónov o výnimočných, inšpirujúcich ľuďoch. Róberta Bezáka si vybrala ako prvého z nich. Dokument prináša svedectvo o vnútornej sile osobnosti, ktorá prežíva najväčšiu skúšku svojho života a viery. Film je poskladaný z rozhovorov, rekonštrukcií, archívnych materiálov, inscenovaných sekvencií.

Gýč, či umenie?

Od premiéry uplynuli dva týždne a už sa sypú rôzne prívlastky. Povrchný, tendenčný, bulvárny, zjednodušujúci. Miloš Krekovič hovorí o tzv. podlezenom štandarde tohto filmu. Kritici si myslia, že od bývalej riaditeľky rádia, komerčnej moderátorky šoubiznisu, či klasickej popovej speváčky je neakceptovateľné čakať hlbší rozmer, či vyzretý umelecký dokument. Aby sme však mohli film súdiť, musíme si zaplatiť 4 eurá. Podľa niektorých je to však zbytočne vyhodený peniaz.

Rekordný víkend

Počas uplynulého víkendu zaznamenal film Oľgy Záblackej najvyššiu návštevnosť oproti iným slovenským dokumentárnym snímkam, ktoré boli v minulosti uvedené v kinách. „Film Arcibiskup Bezák Zbohom… si do slovenských kín prišlo pozrieť rekordných 5174 divákov,“ informovala TASR marketingová a PR manažérka Naďa Móricová z distribučnej spoločnosti Barracuda movie. Diváci mali v Trnave dokonca možnosť diskutovať s režisérkou a po skončení filmu ocenili film dlhotrvajúcim standing ovation. Za rekordom filmu môže stáť zvedavosť, či neustály hlad občanov po informáciách. Istým spôsobom je to pre niektorých rozlúčka, keďže Bezák na účinkovaní vo filme súhlasil a vyjadril sa, že to môže byť jeho lúčenie s domovinou. Nuž návštevnosť a aplauz divákov napovedá mnoho. Žeby sa opäť potvrdilo, že aj zlá reklama je reklama? Alebo chcel tento film niekto zámerne zdiskreditovať? 

S ľudskou tvárou…

Áno, občas mám tendenciu pripomenúť, čo tu už bolo. A možno si aj vy spomeniete. Krátko po odvolaní arcibiskupa Bezáka vyšiel z dielne Českej televízie dokument režiséra Petra Minaříka s názvom Arcibiskup s ľudskou tvárou. Natáčal sa aj v období, keď nikto netušil, čo bude osudom obľúbeného kňaza. Dosiahol najvyššiu sledovanosť v prime time. Zaujal ma hĺbkou osobnosti, ktorá ešte nebola poznačená ťažkými a závažnými udalosťami, ktoré ešte stále nie sú tak celkom vysvetlené. Pozitívom dokumentu je jeho čistota, žiadne domnienky, úvahy. Len jednoduchosť povolania. A ja si tak trochu myslím, že ten jeho život mohol pokojne ostať pri dokumente ľudskej tváre. Nič viac, nič menej.

Dva rôzne filmy, dve rôzne percentá, odlišné „režisérske pohľady.“ Pre niektorých povrchnosť verzus hĺbka. Neviem, ako vy, ale ja tie 4 eurá asi oželiem, aby som si aj ja dala takú osobnú bodku za prípadom Bezák. Myslím, že tých produktov o jeho osobe bolo už na mediálnom trhu viac než dosť. A to už je podľa mňa trochu gýčové. Skončime to už, možno by sa to páčilo aj jemu. Zbohom, arcibiskup Bezák…

Zdroj: TASR, sme.sk, csfd.cz

Obrázky: topky.sk, cas.sk

Komentáre

468 ad