Fľaša rekordérka

Minulý mesiac šokoval verejnosť nemecký rybár, keď z Baltického mora vylovil fľašu, v ktorej sa ukrýval odkaz starý viac ako 100 rokov. Holger von Neuhoff z Medzinárodného námorného múzea v Hamburgu potvrdil, že je to určite prvýkrát, čo sa objavila tak stará správa v neporušenej nádobe.

17. mája 1913 napísal Nemec Richard Platz správu, ktorú vložil do hnedej pivovej fľaše a hodil ju do mora. Richard, syn pekára, mal toho času asi 20-rokov. Určite netušil, že jeho odkaz prežije dve svetové vojny, ale aj celé storočie krutých búrok a neľútostných zím.

Výskumníci sa pustili do vážneho pátrania a prostredníctvom genealogickej skupiny vypátrali Platzovu vnučku. Našli ju v Berlíne, má 62-rokov a jej meno je Angela Erdmann. Bola veľmi prekvapená a vyznala sa, že svojho dedka nikdy nepoznala. Zomrel v roku 1946 (vo veku 54 rokov). Angela takto zažila chvíle plné emócií a neubránila sa ani slzám, ktoré jej prúdom stekali po lícach.

Okrem tohto unikátu poznáme ešte dve „fľaše rekordérky“. Prvá z nich bola objavená v roku 2012 pri pobreží Škótska. V roku 1914 bola hodená cez palubu jednej z lodí vedeckého výskumného tímu, ktorý tu sledoval morské prúdy. Z tisícov takto vyhodených správ prežila iba táto jedna a svojim vekom (98 rokov) sa dosiaľ pokladala za najstaršiu.

V kanadskej Arktíde objavili minulý rok pod hromadou skál ďalšiu fľašu, tentokrát z roku 1959. Odkaz napísal Paul T. Walker, americký glaciológ, ktorý tu popísal svoj ľadový výskum. Walker dostal počas svojej expedície mŕtvicu a hoci bol vrtuľníkom prevezený do nemocnice, krátko po tom zomrel. Jeho odkaz však prežil.

Oficiálne uznaná “najstaršia fľaša Richarda Platza” obsahovala aj pohľadnicu s odkazom pre nálezcu, aby ju poslal na Platzovu adresu v Berlíne. Žiaľ, ten sa jej nikdy nedočkal. Zvyšok správy je nečitateľný, atrament sa pod náporom vlhkosti vo fľaši roztiekol. Vďaka najnovším technológiám sa nám však správa možno nakoniec podarí dešifrovať. Odborníci na tom už intenzívne pracujú.  

Ak ste odrazu dostali chuť niečo duchaplné napísať, vložiť do fľaše a pri najbližšej návšteve prímorskej destinácie vhodiť do mora, tak to skúste urobiť možno aj v štýle 21. storočia, a teda takto: 

Zdroj: livescience.com

Obrázky: livescience.com, keanradio.com, gillianhefer.blogspot.de

Komentáre

468 ad