Fytoplanktónový kvet

Strašidelný modro-zelený kvet fytoplanktónu sa vinie naprieč Severným morom, ako ukazujú satelitné snímky, ktoré zachytil Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) na NASA Terra satelite. Terra je súčasťou tímu (spolu s ďalším NASA satelitom Aqua), ktorý zachytáva celý povrch Zeme každý deň alebo každé dva dni. Snímka fytoplanktónového kvetu bola prijatá 30. mája. Fytoplanktón sú mikroskopické organizmy, ktoré prúdia v oceánoch. Kvety sa vyskytujú na planktóne vtedy, keď získa planktón obrovské množstvo živín, čím dochádza k ich násobeniu. Samotný fytoplanktón je planktón, ktorý pozostáva z rastlín, akými sú napríklad riasy. Veľa druhov týchto mikroskopických rastlín žije v oceáne, z ktorých každá má charakteristický tvar. Fytoplanktón rastie vo veľkom množstve vodných útvarov po celom svete. Je základom morského potravinového reťazca a môže vplývať na globálnu klímu. Veľké množstvo morských rýb a cicavcov sú závislé na konzumácii fytoplanktónu. Takže jeho pokles je dobrým indikátorom zmien, ktoré sa udejú v morskom prostredí. Z tohto dôvodu majú o výskyt fytoplanktónu záujem vedci po celom svete. Nachádza sa najmä v blízkosti povrchu oceánu, pretože jeho základnou požiadavkou, ako u všetkých zelených rastlín, je slnečné svetlo. Taktiež potrebuje vodu, oxid uhličitý a železo.

Existujú rôzne druhy fytoplanktónu – napríklad rozsievky, ktoré môžu tvoriť kruhy, špirály alebo dlhé reťazce. Coccolithophroids sú malé jednotky zvané chloroplasty. Dinoflageláty majú zas chvosty. Vedci používajú mnoho typov mikroskopov k štúdiu týchto organizmov.

Samotné kvety fytoplanktónu sú všeobecne neškodné, ale niektoré produkujú toxíny.  V morských živočíchoch – napríklad  v ústriciach, škebliach a  mušliach sa nachádzajú toxíny skupiny saxitoxinu (STX). Produkujú ich hlavne Dinoflagellate patriace k rodu Alexandrium (napríklad A. tamarensisA. minutum, A. catenellaA. fraterculusA. fundyense and A. cohorticula).  Táto skupina toxínov spôsobuje u ľudí paralytické otravy z mäkkýšov, ktoré sa prejavujú pocitom mierneho brnenia, alebo znecitlivenia okolo pier až po smrteľnú paralýzu dýchacieho systému. K úplnému zastaveniu dychu dochádza po dvoch až 12 hodinách, ak náhodou skonzumujete mäkkýše kontaminované STX skupinou toxínov. Tieto morské biotoxíny sú jedovaté látky, ktoré prijímajú morské živočíchy v dôsledku toho, že sa živia planktónom obsahujúcim toxíny. Niektoré štáty (Kalifornia) majú programy, ktoré sledujú vo vode výskyt týchto nebezpečných toxínov.

Je to tak, aj fytoplanktónový kvet, užitočný a krásny, no i nebezpečný a zradný, tvorí súčasť tajomstiev našej Zeme

Zdroj: livescience.com, bezpecnostpotravin.cz, sk.265health.com

Obrázky: livescience.com, project-reason.org

Komentáre

468 ad