Hendikepovaná, ale dokonalá umelkyňa

Mariam Fatima Paré sa narodila v Kenitre (Maroko). Už od detstva milovala maľovanie. Jej rodina si bola vedomá toho, že raz z nej bude skvelá umelkyňa. Umelecká vášeň dievčaťa pokračovala aj počas dospievania, pretože bola veľmi ctižiadostivá a talentovaná. Bohužiaľ, v roku 1996 (mala iba 20 rokov) ju postretla obrovská tragédia. Keď sedela v aute, niekto ju postrelil do krku. Mariam si pamätá, ako mala ruky na volante, bezvládne klesla na kolená a život sa jej premietol pred očami. Strelná rana jej poranila miechu a ostala ochrnutá.

umelkyna

Maľovanie ústami

Počas rehabilitácie si uvedomila, že chce aj naďalej maľovať a pokračovať vo svojom hobby. Začala maľovať ústami, čo je skutočne fascinujúce. Naučila sa nové veci, napríklad ako držať ceruzku v ústach alebo ako sa čo najrýchlejšie pohybovať na vozíku. Neskôr sa naučila v ústach držať štetec a opäť maľovala obrazy, ktoré boli jedinečné a prekrásne. 

kava

zatisie

Zo začiatku bol tento druh maľovania ústami pre Mariam ponižujúci, ale snažila sa maľovať rovnako krásne ako vtedy, keď mohla používať svoje ruky.

Začiatkom roku 2005 prehovorila pred viac ako 10.000 ľuďmi v New Orleans, s ktorými sa podelila o svoj životný osud. Počas ďalších rokov inšpirovala mnoho ďalších osôb, ktoré možno tiež zažili niečo podobné. Mariamine slová povzbudili nejedného nešťastníka a predložili mu nový pohľad na život.

malba

santa

Symbol sily

Mariam najradšej maľuje portréty, zátišie alebo Santa Clausa. Viac informácií o nej nájdete na jej blogu, kde sa nachádza aj zbierka jej obrazov, životopis alebo videá. Pre mnohých ľudí je vzorom a symbolom silnej osobnosti, pretože prežila obrovskú tragédiu, ale aj napriek tomu ide ďalej a venuje sa niečomu, čo jej môže mnoho umelcov len závidieť.

I na Slovensku máme veľa hendikepovaných umelcov, ktorí si zaiste zaslúžia oveľa väčšiu pozornosť než sa im dostáva dnes. Magazín life-style im drží všetkým palce a veríme, že i naši čitatelia to vnímajú rovnako.

Zdroj: mariampare.com, viralnova.com

Obrázky: viralnova.com, 11alive.com

 

Komentáre

468 ad