Identifikujte príznaky nákazlivých chorôb

Byť nakazeným znamená, že ste schopný prenášať rôzne choroby na iné osoby prostredníctvom telesného kontaktu alebo tiež dychom. Infekcia spôsobuje ochorenia, ktoré môžu byť vírusové alebo bakteriálne. Keď ochoriete, je dôležité určiť reálne riziko prenosu na iné osoby. Pokiaľ zaznamenáte nebezpečenstvo, mali by ste sa izolovať od ostatných ľudí a prijať preventívne opatrenia, ktoré by zabránili šíreniu nákazy. U niektorých z nás sa samotné ochorenie nemusí vôbec prejaviť, no v skutočnosti sme prenášači. Ide o tiché a obzvlášť zákerné riziko, kedy spočiatku ani neviete, že niečo vo Vás drieme. Vaše telo môže byť na istý typ vírusového ochorenia imúnne, no iní to tak dobre znášať nemusia. Magazín life-style sa dnes pokúsi objasniť aspoň niektoré základné príznaky, ktoré môžete na sebe spozorovať. V prípade, že sa u Vás objavia, zbystrite pozornosť. 

Young woman having flu

Pozor na hlieny!

Preverte hustotu Vašich hlienov. Ak sú žlté alebo zelené, znamená to, že môžete mať infekciu dýchacích ciest, vrátane zápalu. Ak sú riedke a jasné, môže ísť o nejakú alergiu, ktorá je infekčná. Hoci ide o pomerne nepríjemnú záležitosť, kedy si musíte prezerať to, čo zanecháte vo vreckovke, podujmite sa na to. Nemusíte to predsa robiť na verejnosti. V súkromí prehliadnite, či je všetko v poriadku. 

Vyrážky

Dávajte pozor na vyrážky, ktoré sa objavili na končatinách a šíria sa smerom k stredu tela alebo naopak. Môžu byť nákazlivé. Vírusové vyrážky môžu byť napríklad ovčie kiahne alebo osýpky. Rozdiel medzi vyrážkami spôsobenými alergiou a vyrážkami, ktoré sú spôsobené vírusom, je taký, že kým vyrážky spôsobené alergiou môžu byť všade po celom tele, vírusové dodržujú určitý tvar. 

Hnačka

Hnačka môže byť signálom toho, že máte v sebe infekciu. Ide napríklad o žalúdočnú chrípku alebo o gastroenteritídu.

Existujú dva typy hnačiek: komplikované a nekomplikované. Nekomplikované hnačky spôsobujú kŕče, nadúvanie, nevoľnosť alebo zvracanie. Komplikované zahŕňajú krv a hlieny. Okrem toho môžete veľmi rýchlo schudnúť a dostať horúčku.

I v tomto prípade majú mnohí z nás predsudky, a teda sa ostýchajú vyhľadať lekára. Riziko je ale viac ako vysoké, preto neváhajte ani na okamih. Verte tomu, že lekár je pripravený skutočne na všetko a pravdepodobne už videl či počul všeličo. V otázke Vášho zdravia musí ísť ostych bokom. 

Bolesť hrdla

Pri nachladnutí alebo chrípke dochádza veľmi často k bolesti hrdla sprevádzanej nádchou a horúčkou. Niekedy však môže ísť o alergiu, ktorá sa prejavuje slzením očí a nádchou.

Naše telo je v zimnom období oveľa viac náchylné na rôzne ochorenia, preto netreba nič zanedbať. Chýba nám blahodárne slnko, čerstvý vzduch a pohyb. V posledných rokoch je to však aj extrémne teplá zima, ktorá zabraňuje “zdravému premrznutiu vírusov a baktérií”. Tie sa ďalej rozmnožujú a napadajú našu oslabenú imunitu. Touto cestou Vám prajeme veľa zdravia a nech sa Vám podobné nepríjemnosti vyhýbajú. 

Zdroj: wikihow.com

Obrázok: © [inesbazdar] / Dollar Photo Club

Komentáre

468 ad