Inteligentná diaľnica– sen budúcnosti?

Budúcnosť – to sú aj lietajúce autá vznášajúce sa vo vzduchu bez akéhokoľvek hluku alebo permanentné cesty na Mars. Okrem toho treba s nádejou podotknúť, že také niečo sa na našej planéte objaví možno už o niekoľko desaťročí. Zatiaľ sa na tieto úžasné výdobytky vedy pozeráme iba vo filmoch predstavujúcich svet okolo roku 4.050 a čakáme, kedy sa stanú skutočnosťou.

Walt Disney raz povedal: „O čom dokážeš snívať, to dokážeš aj urobiť.“ Týmto citátom sa zrejme riadil aj  Daan Roosegaard a holandská firma Heijmans Infrastructure. Práve oni predstavili svietiacu holandskú diaľnicu N329 ako z nejakého sci-fi filmu. Nie, táto diaľnica konečne nie je fikcia a dá sa plnohodnotne využívať na jazdenie. Sen budúcnosti zrealizovaný v prítomnosti sľubuje okrem úspory energie aj vyššiu bezpečnosť. A tiež vyšší pôžitok z jazdy, ktorá Vám bude pripadať, ako keby ste nastúpili na cestu do budúcnosti, kde je možné úplne všetko.

super dialnica

inteligentna dialnica

Projekt s názvom Route 66 of the future (v preklade “trasa 66 v budúcnosti”) nevyžaduje až toľko financií ako klasické osvetlenia. Bezpečnosť ciest je v mnohom neporovnateľná oproti miliardovým inovatívnym automobilom. Zdá sa teda, že týmto holandským projektom, 500 metrovou inteligentnou diaľnicou 0329 v Oss, bude aspoň istý úsek cesty bezpečnejší vďaka energii, svetlu a dopravným značkám. Tie sa automaticky prispôsobujú situácii – komunikujú s povrchom vozovky pri viditeľných zmenách teploty a varujú pred rôznymi prekážkami a možnosťami šmyku. Ak teplota klesne pod 0 °C, na ceste sa objavia ľadové kryštály. Projekt totiž využíva technológiu glow-in-the-dark. Cesty sú natreté farbou obsahujúcou luminiscenčný prášok. Počas dňa sa nabíja a v noci osvetľuje  diaľnicu jemným zeleným svetlom.

Tento úžasný projekt je ozajstným prínosom pre diaľničné cesty, a preto sa The Uk Highways Agency podujala celý proces sledovať. Stále sa objavujú mnohé otázky – ako dlho vydrží na povrchu farba a či sa dokáže nabiť v zimných dňoch a odolá zmenám počasia.

Na Slovensku sa inteligentné diaľnice objavia určite neskôr, ale keď chcete vidieť tento skvost už dnes, vyberte sa v nočných hodinách cez diaľnicu juhovýchodne od Amsterdamu a okúste nadčasovú jazdu na vlastnej koži. 

Zdroj: iflscience.com, studioroosegaarde.net

Obrázky: swiftlifeachiever.wordpress.com, agora-dialogue.com

Komentáre

468 ad