Íri dali v referende homosexuálom zelenú

homosexualitaTo, o čom sa na Slovensku takmer nehovorí (a ak, tak len veľmi nesmelo), v Írsku podporili ľudia celkom verejne. Írski voliči totiž pomerne výraznou väčšinou hlasov schválili v referende návrh na legalizáciu homosexuálnych manželstiev. To ukázali oficiálne výsledky nedávno uskutočneného ľudového hlasovania. Ak Vás zaujíma viac, čítajte magazín life-style

Liberálni Íri

Manželstvám homosexuálnych párov (gejov i lesbičiek) vyjadrilo podporu až 62,1 % hlasujúcich, čo je viac ako 1,2 milióna írskych voličov.

Írsko sa tak stalo vôbec prvou krajinou na svete, ktorá o čomsi tak kontroverznom (a v mnohých štátoch stále odmietanom) rozhodla na základe hlasu ľudu, teda v referende. 
Proti sobášom ľudí rovnakého pohlavia bolo vyše 38 % hlasujúcich, teda približne 734 tisíc účastníkov referenda. Celkovo sa na ňom zúčastnilo 60,5 % oprávnených voličov. 

Kto bol za a kto proti

Iba v jednom volebnom obvode bola väčšina proti návrhu ( až 51,4 %), a to v strednom Írsku, v Roscommon-South Leitrim.

V hlavnom meste Írska Dubline, naopak, homosexuáli s prehľadom „vyhrali“. Podporilo ich tam vyše 70 % hlasujúcich voličov. 
V dodatku k ústave Írskej republiky je zakotvené právo na uzatvorenie manželstva pre dvojicu partnerov bez ohľadu na pohlavie.  
Írsko, ktoré je známe svojou silnou katolíckou tradíciou, dekriminalizovalo homosexualitu ako posledná zo západoeurópskych krajín ešte v roku 1993 a v roku 2011 registrované partnerstvá dvojíc rovnakého pohlavia zlegalizovalo.

Referendum, ktoré sa nedávno uskutočnilo, je (zdá sa) posledným krokom na ceste k liberalizácii a ešte väčšej otvorenosti Írov.

Uvidíme, kedy (a či vôbec) sa k niečomu podobnému odhodláme aj my, silno veriaci Slováci.

_________

Zdroj

euronews.com/2015/05/23/irish-referendum-result-62-percent-say-yes-to-same-sex-marriage/

Obrázok

cdn.breitbart.com/mediaserver/Breitbart/Big-Government/2014/Social-and-Family/rainbow-flag-kiss-reuters.jpg

Komentáre

468 ad