Jedinečná atmosféra Temešváru

Temesvar RumunskoTemešvár je štvrtým najväčším mestom Rumunska a taktiež sa pokladá za najväčšie mesto západnej časti tejto krajiny. Okupovali ho Maďari, Turci, ale aj Rakúšania. Preto je architektonický štýl mesta ovplyvnený mnohými kultúrami. Nazýva sa i „malá Viedeň”, pretože je tu postavených veľa budov podľa rakúskeho štýlu. Po New Yorku to bolo práve toto mesto, kde zaviedli v roku 1889 elektrickú energiu do pouličných lámp.

Viac ako 42 rokov bol Temešvár pod nadvládou komunistického režimu Nicolae Ceausescu. Revolúcia začala v decembri 1989 a Temešvár bol prvé rumunské mesto, ktoré sa do nej zapojilo. Revolúcia vyústila až k zvrhnutiu komunistickej vlády. Počas nej však zahynulo veľa ľudí, a preto tu nájdete mnoho pamätníkov venovaných odvážnym ľudom, ktorí položili život za svoju slobodu.

V dnešnej dobe je Temešvár rozvinutá metropola, ktorá leží na rieke Bega. Mesto môžete objavovať peši, mestskou dopravou, požičať si vodný bicykel alebo loďku a plaviť sa po rieke. Žije tu okolo 300-tisíc obyvateľov. Nájdete tu viacero univerzít. V meste okrem kultúrneho života dominuje aj ten nočný, čo pravdepodobne najviac ocenia študenti. 

temesvar

V centre nájdete veľa zmenární s nulovým poplatkom, turistické informačné kancelárie a kultové miesta, ktoré by ste mali navštíviť – miestna Operu, niekoľko rozličných námestí kostoly, parky (najznámejší je Park ruží), ale aj továreň na výrobu piva, ktorá funguje tiež ako reštaurácia. Určite sa v nej zastavte a ochutnajte miestne špeciality.  

Ak ste v Temešvári ešte neboli, tak sa tam vyberte. Okúste jedinečnú atmosféru tohto historického a študentského mesta. Neoľutujete!

Zdroj: rumunsko.tripzone.cz

Obrázky: rumunskoweb.cz, odcestovat.cz

Komentáre

468 ad