Jedinečný podmorský objav: Teplokrvná ryba!

Ľudia sa hrnú do vesmíru, chcú objavovať nové planéty, galaxie, pričom akosi zabúdajú na to, že aj tu na Zemi sú stále miesta nepoznané a ukryté hlboko na dne oceánov. Je tam schovaných ešte mnoho tajomstiev a nevedno, či ich všetky vôbec objavíme.

No jeden výnimočný nález sa podaril aj nedávno a magazín life-style ho chce predstaviť. 

Teplokrvná morská ryba

Výskumníci z amerického Národného úradu pre ovzdušie a oceány (NOAA) objavili v hlbokých vodách oceánu prvú teplokrvnú rybu na svete. Ide o perletníka nádherného (Lampris guttatus), ktorý je špecifický tým, že oproti ostatným rybám vytvára pri plávaní teplo. To mu potom za pomoci špeciálnych ciev koluje do celého tela. Taktiež sa pýši originálnym mechanizmom na jeho udržanie.

Vedci už stihli zistiť, že tepelné straty sú u perletníkov takmer minimálne, nakoľko majú zvláštne protiprúdové výmenníky tepla vo svojich žiabrách. Tie tejto špecifickej rybe umožňujú udržiavať teplotu svojho tela dokonca oveľa vyššiu ako je teplota okolitej vody.

teplokrvna ryba

Jej výnimočnosť je aj jej najväčšou zbraňou

“Nikdy predtým nebolo nič podobné v žiabrach rýb spozorované,” povedal biológ Nick Wegner.

I keď niektoré  druhy rýb, napríklad žraloky, tiež vedia otepľovať svoje svaly, je to iba dočasný stav. Práve celotelová teplokrvnosť je to, čo odlišuje cicavcov a vtáky od rýb a plazov. 
Perletník nádherný má tvar splošteného disku s jasne červenými plutvami. Dorásť vie až do dĺžky dva metre a vážiť môže až 80 kilogramov.

Je to ryba “samotárka“, doposiaľ sa nepodarilo uloviť viac kusov naraz. Žije vo všetkých oceánoch s výnimkou Severného ľadového oceánu. 

Podľa výskumníkov je práve teplokrvnosť tejto ryby veľkou výhodou, ktorá jej umožňuje žiť aj vo väčších hĺbkach a chladnejších vodách. Byť teplokrvný znamená tiež to, že sa dokáže pohybovať oveľa rýchlejšie ako iné ryby a ostatné živočíšstvo, čo jej zjednodušuje lov i prípadný únik pred predátormi.

Ktovie, aký ďalší nový druh sa podarí vedcom v tajomných hlbinách svetových vôd vypátrať najbližšie. Nechajme sa prekvapiť!

______________________

Zdroj:

sci-news.com/biology/science-opah-lampris-guttatus-warm-blooded-fish-02805.html

Obrázok:

cdn4.sci-news.com/images/2015/05/image_2805-Lampris-guttatus.jpg

Komentáre

468 ad