Kate Moss – najúspešnejšia antimodelka

Kate-MossIkona, ktorú pozná snáď každý, a to z celosvetových kampaní odevných či kozmetických gigantov, bulváru, ktorý divokú Kate miluje, z tituliek módnych magazínov… To však nie je až také podstatné. Dôležitejšie je to, že Kate Moss sa ako jednej z mála modeliek podarilo byť aj cez svoju “všednosť” ľahko zapamätateľnou. A jedinečnou, samozrejme. Takou už ostane navždy, nech vyvedie čokoľvek (alebo práve preto). Nech sa páči, magazín life-style predstavuje túto hriešnu krásku. 

Osud či náhoda?

Ako inak si vysvetliť, že 14-ročnú Britku objavili na dovolenke na Bahamách? To náhoda nemohla byť. Kate sa narodila v Londýne (Croydone) 16.januára 1974. Od trinástich bola dieťaťom z rozvedenej rodiny. O rok nato rodinné hniezdo opustila i ona.

V roku 1988, keď sa vracala s rodinou z dovolenky na Bahamách, si ju na letisku JFK v New Yorku všimla Sarah Doukas, zakladateľka modelingovej agentúry Storm. Po niekoľkých skúšobných fotografiách už fotila naostro a rovno pre britský top magazín The Face, kde sa objavila nahá na obálke.

Okolo relatívne nízkej (169 cm) a príliš chudej modelky vypukla senzácia. Prívlastok antimodelka jej prischol natrvalo, dokonca sa vďaka Kate odštartovala nová vlna modelingu, tzv. waif look (zanedbanec, otrhanec).

V roku 1993 ju zaraďovali zasa k modelkám „heroin chic“, čo bol v tej dobe rozšírený jav medzi dievčatami v modelingovom biznise. Kate, ako najznámejšia predstaviteľka tejto nemilej skupiny, mala spĺňať všetky atribúty (podvýživený vzhľad aj výrazné kruhy pod očami). To, či naozaj fičala na ťažkých drogách, sa vtedy nepotvrdilo, až o vyše desať rokov neskôr bola pristihnutá pri šňupaní kokaínu.

Nielen drogy a obvinenia z anorexie robia Kate Moss tým, čím je. Je toho omnoho viac, čo o nej možno napísať. Má za sebou úspešné kampane, fotenia, zdobila tucet obálok a zapojila sa do akcií, ktoré sa dajú sotva spočítať. 

Najväčšie úspechy

Medzi najvýraznejšie body v živote Kate Moss patrí masívna kampaň pre Calvin Klein (1993), ako aj spolupráca s Gucci, Chanel, Dolce & Gabbana, Bulgari, Rimmel (s britskou kozmetickou značkou spolupracuje stále).

Obálky všetkých prestížnych magazínov sú samozrejmosťou, veď len titulku britského Vogue obývala tridsaťkrát! A zrejme to nebude konečné číslo.

Napriek jej kontroverznosti (a možno práve kvôli nej) s ňou radi pracujú aj tí najlepší fotografi – Mario Testino, Steven Klein, Peter Lindbergh, Mario Sorrenti (s ním tvorila istý čas pár).

Na vrchole kariéry, v roku 2005, prišla pre Kate tvrdá rana, pretože sa prevalil veľký kokaínový škandál.

Drogy a rock´n roll

Písal sa rok 2005 a Kate Moss bola tvárou novej Rimmel kampane na ich riasenku, dokonca v tom čase získala prestížne Vogue a CFDA  ocenenie od amerických módnych návrhárov, ktorí ju ocenili ako módnu inšpiráciu. V tom čase tvorila v súkromí pár s kontroverzným muzikantom Pete Dohertym, čo tiež nepomohlo jej slabosti ohľadne omamných látok. Po tom, ako bola pristihnutá v skúšobni muzikantovej skupiny pri šnupaní kokaínu, vypukol obrovský škandál. Zdalo sa, že jej kariéra je navždy pochovaná.

kate mosss playboy

Vstala z popola

Razom od nej odstúpili renomované značky a zrušili s ňou zmluvy. S britskou topmodelkou to veru nevyzeralo dobre. Objavovala sa nanajvýš na titulkách bulvárnych plátkov, ktoré jej kauzu dookola rozpytvávali.

Čo sa však zdalo nemožné, Kate sa podarilo. Rimmel, Calvin Klein, Burberry a iní sa k nej o rok vrátili, aby obnovili spoluprácu. Veď ako by aj nie, keď je magnetom na úspech a predajnosť.

V roku 2007 sa začala realizovať aj ako módna návrhárka, navrhla špeciálnu kolekciu odevov pre britský obchodný reťazec Topshop, ktorý jej zaplatil 3 milióny libier. V Británii sa stali šaty od Kate veľkou senzáciou, takže spolupráca sa vyplatila.

Kate však na modeling nezanevrela, okrem špičkových návrhárov spolupracuje aj s „ľudovejšími“ značkami – Mango, Pepe Jeans, Zara. Celkovo je módnou ikonou, ktorá udáva trendy. Svoje o tom vie britská návrhárka Stella McCartney, Vivienne Westwood či Alexander McQueen, ktorým spopularizovala super úzke džínsy, tzv. skinny alebo vintage oblečenie, zvieracie vzory, šatky so vzorom lebky atď.

Nikdy sa netajila ani láskou k rockovej hudbe (a rockerom). Vystupovala v klipe skupiny The White Stripes a jej hlas možno počuť v skladbe Some Velvet Morning od Primal Scream.

Súkromie

Búrlivé a divoké, čo iné by sme od Kate Moss mohli čakať. Za svoj život chodila s viacerými známymi chlapmi, s fotografom Mario Sorrentim, škandalistom Pete Dohertym Jefferson Hackom, majiteľom časopisu Dazed & Confused, s ktorým má aj dcérku (2002).

Najznámejším je však jej vzťah s Johnny Deepom, podľa mnohých bol práve on jej osudovým mužom. Skončilo to ale tak búrlivo, ako aj začal.

Dnes Kate žije v manželstve s ďalším hudobníkom, gitaristom kapely The Kills – Jamie Hincom. Vzali sa v júli 2011, tak snáď im to vydrží.

Napriek divokému životnému štýlu je Kate stále žiadaná a podľa mnohých rebríčkov je jednou z najvplyvnejších, najkrajších aj najbohatších modeliek sveta.

_________________

Zdroj: biography.com/people/kate-moss-201298

prosieben.de/stars/star-datenbank/kate-moss

people.com/people/kate_moss/biography

Obrázky: housepr.com/wp-content/uploads/2013/06/Kate-Moss-for-St.Tropez-Shoulder.jpg

i.huffpost.com/gen/1459622/images/o-KATE-MOSS-IN-PLAYBOY-facebook.jpg

Komentáre

468 ad