Koruna Zeme a iné alternatívy

Najvyššie vrcholky svetadielov sveta sa v 80. rokoch 20. storočia „spojili“ do jedinečného horolezeckého projektu Seven Summits, ktorý je u nás známy tiež ako Koruna ZemeNa začiatku takéhoto plánu stál amatérsky horolezec Richard Bass. Jeho víziu neskôr upravil Reinhold Messner. Najvyššie vrcholy jednotlivých kontinentov zdolal aj Slovák Peter Hámor. Pre zdatných turistov, ktorí sú vo výbornej fyzickej kondícií, je zdolanie tejto cesty životnou výzvou. Skúsení a overení individualisti tu nazberajú neoceniteľné zážitky a odnesú si so sebou pamiatku na celý život. No na turistov tu neraz číha i smrtiace nebezpečenstvo, ktoré má podobu snehovej búrky či padajúcich skál. Aj z tohto dôvodu sa odporúča ísť v organizovanej skupine, a teda sa prihlásiť k expedícií pod vedením profesionálnych horolezcov, ktorí oblasť poznajú, vedia, kde sú cesty lepšie prechodné a kedy sa oplatí počkať.

Seven Summits

elbrus

Elbrus (Európa)

657x340px-5760344334c357e64af7e5861827945

Kościuszkov vrch (Austrália)

kilimadzaro

Kilimandžáro (Afrika)

Mount_Everest

Mount Everest (Ázia)

everest-mckinley-base-to-peak-height-03

Mount McKinley (Severná Amerika)

Aco_001

Aconcagua (Južná Amerika)

Jayawijaya3

Puncak Jaya (Austrália a Oceánia)

Aj keď Koruna Zeme prezentuje tie najatraktívnejšie hory sveta, mnohí skúsení horolezci a turisti Vám povedia, že v posledných rokoch tu už ide iba o biznis. Je veľmi ťažké pretlačiť sa do nejakého termínu, pokiaľ sa samozrejme cítite na takýto výlet finančne. Najúžasnejšie hory sveta sa stali akýmsi zlatým dolom preplneným turistami. Jednotlivé svetadiely však ponúkajú aj iné, nádherné a jedinečné, turistické príležitosti. Spisovateľ a fotograf Ben Long z Lewisburgu v Západnej Virgínii ponúka alternatívu pre tých, ktorí sa z hocijakého dôvodu rozhodli obísť Korunu Zeme. Ako skvelá voľba sa podľa Longa ukazujú:

EURÓPA: Matterhorn (Švajčiarsko), Mont Blanc (Francúzsko), Dykh-Tau (Rusko)

ÁZIA: Snowman Trail (Bhután), Cho Oyu (Nepál), Pin Parvati Pass Trek (India)

AFRIKA: Mount Kenya (Keňa), Mount Stanley (Uganda), Mount Mulanje (Malawi)

OCEÁNIA: Mount Merbabu (centrálna Jáva, Indonézia), Mount Bromo (východná Jáva, Indonézia), Mount Kerinci (Sumatra, Indonézia)

JUŽNÁ AMERIKA: Chimborazo (Ekvádor), Torres del Paine (čílska Patogónia), Ojos de Salado (Argentína a Čile)

SEVERNÁ AMERIKA: Monut Logan (Yukon Territory, Kanada), Grand Teton (Vyoming, USA, Gannett Peak (Montana, USA)

Nám už zostáva iba popriať šťastnú cestu, veľa krásnych zážitkov a bezpečný návrat. 

Zdroj: intelligenttravel.nationalgeographic.com, saalbach.com

Obrázky: trekearth.com, media.advisortravel.netdna-cdn.com, s24.sk, presscluboftibet.org, webodysseum.com, peakfriends.de, mountain7.com 

Komentáre

468 ad