Liya Kebede – etiópska bojovníčka

Ebenová kráska dlho bojovala z predsudkami v módnom biznise, kým sa predrala na úplný vrchol. Jej húževnatosť sa vyplatila, dnes patrí k najvplyvnejším supermodelkám a žije svoj sen. Ako Liya hovorí: „Pokiaľ nemáme sny, čo vlastne máme? Musíme chcieť niečo mimo dosah, a keď to potom vyjde, je to úžasné.“ Magazín life-style chce dnes predstaviť svojím čitateľom túto modelku o niečo bližšie. 

topmodelka

Etiópia

Liya sa narodila (1978) a vyrastala v Addis Abebe v Etiópii. Žila v príjemnom prostredí, v rodine zo strednej vrstvy, a tak sa i napriek všetkým predsudkom voči Afrike nemala príliš na čo sťažovať. Obklopená bratmi bola sama tak trochu chlapcom, preto sa netreba čudovať, že okrem plagátu Naomi Campbell, ktorý visel nad jej posteľou, do styku s módou veľmi neprichádzala.

Ako rástla, zistila, že sa dosť vymyká etiópskym normám ženskej krásy (plné krivky a veľké oči), preto si povedala, že skúsi šťastie v modelingu. Počas štúdia na francúzskom lýceu si ju všimol modelingový agent z Francúzska, ktorý ju naverboval do ich agentúry v Etiópii. Popri štúdiu si tak Liya privyrábala predvádzaním a získala tiež neoceniteľné skúsenosti, aj keĎ modeling v Etiópii bol o niečom inom ako ten vo svete. Na prehliadky si nosila vlastné topánky a zárobky boli tiež neporovnateľné.

Paríž

Po skončení štúdia sa Liya pobalila, nastúpila do lietadla a vydala sa skúsiť šťastie do metropoly módy, do Paríža. Dlhú dobu však bojovala z odmietaním a robila len treťotriednu modelku. Nanajvýš nejaké fotenie do katalógu, občas prehliadka. Takto si to krásna Afričanka nepredstavovala, preto sa pobrala ďalej.

Amerika

Najprv Chicago, kde tiež nespravila dieru do sveta, preto sa rozhodla vyskúšať život v New Yorku. Presťahovala sa sem v roku 2000, no jej kariéra stále stagnovala. Áno, nepochybne bola krásna a exotická, čo jej bolo ale akoby viac na škodu než na úžitok. Módni agenti, návrhári a fotografi v nej nevideli potenciál zmyselných Černošiek, akými boli Tyra Banks či Naomi Campbell.

Až kým ju nezahliadol Tom Ford, kreatívny riaditeľ Gucci, ktorý jej ponúkol exkluzívnu spoluprácu na kolekcii jeseň/zima 2000. Liya neváhala ani chvíľu a dobre urobila. Od tohto momentu sa stala horúcim hitom, zrazu ju chceli všetci tí, čo ju ešte nedávno odmietali.

V roku 2002 sa objavila na titulke májového vydania francúzskeho Vogue, pričom jej bolo venované celé toto vydanie. Jej popularita nabrala hviezdne obrátky. A pravdaže zdobila aj iné prestížne obálky. Prišli ponuky, ktoré z nej urobili jednu z najžiadanejších topmodeliek súčasnosti.

Konzervatívna kozmetická firma Estée Lauder si ju vybrala ako svoju novú tvár, za čo Kebede zinkasovala 3 milióny dolárov.

Spolupracovala aj s inými top značkami – Gap, Victoria´s Secret, Yves Saint-Laurent, Ungaro, Tommy Hilfiger, Revlon, Dolce&Gabbana, H&M, Escada, Louis Vuitton, Lacoste, Moschino, Calvin Klein a podobne. 

Púštny kvet

Liya skúsila aj filmovanie. Do pamäti divákov aj kritiky sa zapísala najmä ako hlavná postava vo filmovej adaptácii autobiografickej knihy Desert Flower (Púštny kvet) inej známej modelky, Waris Dirie, kde stvárnila práve ju. Okrem toho si zahrala vo filmoch The Good Shepherd a Lord of War

Liya

WHO

V roku 2005 sa stala ambasádorkou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), prostredníctvom ktorej sa snaží zvyšovať povedomie o zdraví matiek a novorodencov všade vo svete, špeciálne v rodnej Afrike.

Neskôr založila vlastnú organizáciu Liya Kebede Foundation, ktorej cieľom je znížiť materskú a novorodeneckú úmrtnosť v Etiópii i v iných krajinách.

Podporuje aj iné projekty – nízkonákladové technológie, komunitné vzdelávanie, zdravotnícke programy, zvýšenie prevencie v boji proti HIV a liečbu AIDS v Afrike.

Za svoje filantropické činy bola aj ocenená, časopis Glamour ju v roku 2013 označil ako „Women of the Year“.

Manžel a deti

Od roku 2000 je vydatá za Etiópčana Kassy Kebedeho, s ktorým má dve deti, syna (2001) a dcéru (2005). S celou rodinou žije v New Yorku.

Kebede

Zdroj: askmen.com, models.com, supermodels.nl

Obrázky: lorealparisusa.com, przeminelozfilmem.pl, zenmagazineafrica.com

Komentáre

468 ad