Manželstvo a stav Vášho srdca

Kvalita vzťahu sa definuje viacerými premennými, najčastejšie je však kombináciou nasledujúcich aspektov: vnímaná stabilita, komunikácia, prežívanie šťastia vo vzťahu, konflikty, dĺžka trvania vzťahu a spravodlivosť vo vzťahu. Úroveň Vášho vzťahu môže súvisieť aj so stavom Vášho srdca, úplne v doslovnom slova zmysle.

V novej štúdii odborníci totiž zistili, že ľudia, ktorí uviedli niekoľko negatívnych interakcií s ich manželmi či partnermi, mali o 8,5 % vyššie riziko vzniku infarktu alebo mŕtvice v budúcnosti ako tí, ktorí mali prevažne pozitívne interakcie.

Vedci tiež zistili, že negatívne interakcie medzi partnermi boli spojené s hrubšími krčnými tepnami – cievami, ktoré vedú krv do krku a mozgu. Silnejšie karotídy sú spojené so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení.

V štúdii vedci skúmali 281 zdravých, zamestnaných, dospelých ľudí, ktorí boli s partnerom zosobášení alebo boli v dlhotrvajúcom vzťahu. Účastníci odpovedali na otázky týkajúce sa ich spokojnosti vo vzťahu. Vedci tiež merali hrúbku karotíd účastníkov pomocou ultrazvukového zobrazovania. Rozdiel v hrúbke tepny medzi skupinami znamená, že tí s najmenším počtom pozitívnych interakcií mali v porovnaní s tými, ktorí majú  najviac pozitívnu interakciu, až o 8,5 % zvýšené riziko srdcových ochorení.

Z výskumu vyplýva, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti by sa mali zaoberať aj vzťahmi v živote svojich pacientov. Možno by sa tak dalo predísť mnohým nečakaným príhodám. 

Zdroj: livescience.com

Obrázky: livescience.com, haaretz.com

Komentáre

468 ad