McDonaldizácia – Ako sa pred ňou brániť?

McDolandsMcDonaldu sme venovali aj v článku Šokujúce fakty o McDonald´s – vedeli ste?, dnes sa však chceme na túto tému pozrieť troška globálnejšie. George Ritzer v úvode svojej knihy McDonaldizácia spoločnosti hovorí o zakladateľovi Mc´Donaldu. Ray Kroc bol podľa neho človek s veľkými ideami a ešte väčšími ambíciami. No ani on nemohol predvídať ohromný vplyv, aký bude mať jeho dielo. McDonald sa stal jedným z najvplyvnejších výtvorov Ameriky 20. storočia. Dopad tohto vplyvu môžeme pozorovať ďaleko za hranicami Spojených štátov amerických i rýchloobslužného biznisu. Týka sa širokého okruhu podnikov a doslova celého spôsobu života v rozsiahlej časti sveta. Je predurčený k tomu, aby sa v budúcnosti stále rýchlejšie rozširoval. Magazín lige-style Vám prezradí, čo to mcdonaldizácia je a ako sa pred ňou brániť.

Racionalizačné systémy a tlak byrokracie na človeka 

Podľa Ritzera je mcdonaldizácia „proces, pri ktorom princípy rýchloobslužných reštaurácii ovládajú stále viac sektorov americkej spoločnosti i celého zvyšku sveta“. Racionalita a byrokracia (ako zavádzanie pravidiel a presných postupov) má svoje výhody, ktoré zastupuje predovšetkým rýchlosť a efektivita, ale zároveň má aj svoju negatívnu stránku. Menšiu hrozbu predstavuje presadzovanie kvantity nad kvalitou ako dôsledky racionalizačných systémov a byrokracie na človeka. V skutočnosti môže byť byrokracia považovaná za jednu veľkú nehumánnu technológiu. Nahrádza ľudský úsudok nadiktovanými pravidlami, obmedzeniami a štruktúrami. Zamestnanci musia vykonávať presne stanovené činnosť a nie iné. Obmedzuje človeka, bráni mu v akomkoľvek rozvoji a vytvára z neho robota z mäsa a kostí.

Dôležité je nezamotať sa!

Tí, čo sa necítia v mcdonaldizácii dobre a sú proti nej, majú mimo oblasť pracovného sveta ďalšie možnosti. Títo ľudia by mali z mcdonaldizovaného sveta vyťažiť to najlepšie, čo ponúka, ale bez toho, aby podľahli jeho nástrahám a výstrelkom. Určite to nebude ľahké, pretože lákadlá sú veľké, a tak možno čoskoro zistíte, že ste sa stali ich obdivovateľmi a zamotali sa tak do siete racionalizovaných aktivít.

praca v mcdonalds

Ako sa s mcdonaldizáciou vyrovnať

  • Vyhýbajte sa bývaniu na sídliskách alebo radovej zástavbe. Ak sa to nedá, snažte sa odlíšiť. Bývajte v netypickom prostredí. Najlepšie, ak si sami postavíte dom.
  • Vyhýbajte sa podľa možností dennej rutine. Každý deň robte veci inak.
  • Čo najviac vecí si robte sami. Ak musíte použiť niektoré služby, choďte do miestneho, neracionalizovaného zariadenia.
  • Využívajte menšie miestne zariadenia. Uprednostňujte malých remeselníkov pred veľkými korporáciami.
  • Aspoň raz týždenn vynechajte obed u McDonalda a navštívte nejaký typický miestny podnik. Aspoň raz týždenne zaparkujte auto, vypnite mikrovlnnú rúru, vyhnite sa mraziaku a pripravte si jedlo z jednoduchých potravín.
  • Aby ste poriadne otriasli personálom v supermarkete, zaplaťte hotovými peniazmi (namiesto platobnej karty).
  • Nikdy nekupujte umelé výrobky.
  • Navštevujte reštaurácie, ktoré používajú prostriedky, čo neovplyvňujú nepriaznivo životné prostredie.
  • Sledujte televíziu čo najmenej, no keď už musíte, pozorujte kanál verejnoprospešnej TV a pod.

Zapamätajte si, že mcdonaldizácia nie je iba o McDonalde. Je to jednoducho “produkt” modernej doby, ktorý udáva trendy životného štýlu (so všetkými kladmi i zápormi) a je iba na nás, ako sa s ním vysporiadame. 

Zdroj:  RITZER, G. 1996. McDonaldizace společnosti. Praha: Academia. 1996. 176 s.

ISBN 80-200-0571-4.

Obrázky: chicagonow.com, media.glassdoor.com

Komentáre

468 ad