Milovať bez hraníc

Občas je ťažké pochopiť, aký je skutočný význam ľudského života. Niektorí ľudia veria, že sa meria podľa skutkov, nahromadeného majetku či vyznamenaní. Iní si zase myslia, že zmyslom života je viera v dobro a lásku. Skeptici sa nechávajú počuť, že život nemá žiaden zmysel. Takto by sme mohli pokračovať veľmi dlho. Mne sa však akosi prirodzene vyjaví scéna z filmu “Bucket list“. Pokiaľ ste ho ešte nevideli, tak ho môžem vrelo odporúčať. Ide o príbeh dvoch priateľov, ktorí sa takpovediac lúčia so životom. Obaja si zhotovia zoznam, tzv. “to do list”, a teda súpis toho, čo je potrebné urobiť ešte pred tým, ako odídu z tohto sveta. Spísali rôzne veci – smiať sa až k slzám, pobozkať najkrajšie dievča pod slnkom, byť svedkom niečoho veľkého… Keď si človek pozrie tento film, má pocit, že to všetko, čo v živote dosiahol a nahromadil, je zbytočné. Ako to najdôležitejšie sa ukazuje znova “stará dobrá” láska. 

url26

Pápež Ján Pavol II. povedal, že vždy je blaženejšie dávať ako prijímať, a že práve takáto láska by mala byť cieľom nášho života. Niekedy však tieto slová nechceme pochopiť. Nerozumieme, ako môže žena stále milovať chlapa, ktorý jej lásku neodpláca, ale práve naopak. Čudujeme sa, ako môže matka milovať “márnotratného” syna, alebo človek ľúbiť niekoho, kto ho neustále podráža a vystavuje sklamaniu. Láska je jednoducho našou súčasťou a nemá hranice. Čisté srdce určite poteší, keď sa môže utvrdiť v tom, že svet celkom neovládla sebeckosť, arogancia a nadradenosť. Môže ísť o čokoľvek, rozlúčime sa s človekom a každý si ide vlastnou cestou, ale navždy bude istým spôsobom našou súčasťou.

Určite si pozrite nasledujúce video, ktoré emotívne vystihuje lásku bez hraníc vo vzťahu rodič-dieťa:

Čo nám dáva silu stále milovať tých, ktorí si to možno ani nezaslúžia? Niektorým pomáha viera, presvedčenie. Sú však aj takí, ktorí proste nevedia nenávidieť, a aj napriek opakovanému sklamaniu vidia v človeku len to dobré. Iní volia pomoc psychológa. Mne stačí vyrozprávať sa a poplakať si na ramene dobrého priateľa. Naše bútľavé vŕby, ktoré nás vedia vždy vypočuť, objať, porozumieť nám a ľúbia nás jednoducho takých, akí sme.

Škoda, že náš život občas neplynie podľa filmového scenára, a že si musíme prejsť boľačkami, ťažkými cestami a rôznymi inými srdcovými záležitosťami bez toho, aby sme vedeli, ako sa to skončí. Aj keď sú noviny plné násilnosti a nenávisti, vždy sa nájdu typy ľudí, ktorí milujú bez hraníc. 83 ročná matka z Frýdeku odpustila synovi, ktorý jej roky ubližoval. Muž odpustil neveru po tom, ako ho manželka na štyri mesiace nechala pre niekoho druhého. Toto sú skutočné príbehy zo života, žiaden film, fantázia, výmysel. Príbehy, ktoré píše sám život si človek nevymyslí. Možno si poviete, že by ste nedokázali odpustiť a už vôbec nie milovať takéhoto človeka, ktorý si to nezaslúži, ale mnohé pochopíte až vtedy, keď to skutočne zažijete.

Niekto raz povedal, že bez odpustenia niet budúcnosti, bez toho sa akosi nedokážeme pohnúť ďalej. A tieto dve podstatné mená – láskaodpustenie, idú vždy akosi ruka v ruke pospolu. Tak čo teraz? Čo s tou našou láskou, ktorú si druhí občas nezaslúžia? Urobte si zoznam, čo všetko chcete vo svojom živote stihnúť. Nechajte druhému lístok na stole, že mu jednoducho odpúšťate. Koniec koncov, na otázku, prečo milujeme, nie je jasná odpoveď. Iba ten miluje skutočne, kto nehľadá dôvody, ale proste ľúbi a to i napriek chybám toho druhého. Kto pozná poviedku od slovenského autora Mila Urbana Roztopené srdce, tak chápe význam toho, že iba láska môže zlomiť pýchu. Z tejto poviedky vychádza aj film Krutá ľúbosť, ktorý si môžete pozrieť aj na: 

https://www.youtube.com/watch?v=-Kbr19dle08

“Len láska, obetavosť a nesebeckosť uchovávajú srdce horúce a mladé.” (Orison Swett Marden)

Obrázky: downloadmoviesfreee.org, sylviopsi.blogspot.sk, mensagens.culturamix.com

Komentáre

468 ad