Mladá slovenská umelkyňa a popart

Za umením nemusíme cestovať tisícky kilometrov, pretože aj na Slovensku máme špičkových umelcov, ktorí vytvárajú skvelé diela. Magazín life-style sa dnes rozhodol predstaviť jednu mladú a mimoriadne nadanú ženu.

sasa

Zmienka bude o 21-ročnej slečne z Čaky (okres Levice), ktorá sa volá Alexandra “Saša” Abrahámovičová. Alexandra začínala s umením veľmi skoro, no iba pred rokom si o niečo viac zamilovala popart, vďaka ktorému svojsky znázorňuje známych hercov, spevákov, hudobníkov, umelcov a podobne. Popart (skratka z angl. popular art – „populárne / masové umenie“) je dominantný smer výtvarníkov 60. rokov 20. storočia. Hoci nejde o novinku vo svete umenia, pre mladých ľudí je popart atraktívny pre svoju nadčasovosť. Tento smer bol ovplyvnený populárnou kultúrou a komerčným umením, inšpiroval sa veľkomestom a jeho vizuálnymi prejavmi (fotografia, film, reklama, masmédiá, komiksy). V polovici 50. rokov sa začal šíriť nezávisle z dvoch umeleckých centier, a teda Londýna a New Yorku. Nadviazal na myšlienky dadaizmu. Hnutie je späté predovšetkým s americkým výtvarníkom Andym Warholom, ktorý má slovenské korene. A práve on mal na Sašinu tvorbu výrazný vplyv. 

popart

Mladá autorka pracuje s kancelárskym papierom a fixkami. Najprv si do detailov načrtne, koho tvár chce spracovať a následne sa pustí do kreslenia fixkami. Donedávna sa špecializovala najmä na čiernobiele obrazy, kde viac-menej experimentovala, no v súčasnosti do nich pridáva aj farby. Tu sa dá už bez ostychu hovoriť o poparte v pravom slova zmysle. Alexandrine obrazy vlievajú do človeka energiu a nútia premýšľať o tom, ako dokáže mladé dievča vytvárať také plnohodnotné diela. Čo sa v hlave takejto umelkyne odohráva a vedie k tak hlbokým maľbám?
Na jej obrazoch sa zdá byť dôležitý i ten najmenší detail a práve detaily tvoria celok. Záleží tu na každom ťahu a ide o nesmierne precíznu prácu. Talent je jednoducho dar, s ktorým sa nerodí každý. Saša Abrahámovičová ho má a my jej prajeme pri práci veľa tvorivých nápadov, no najmä úspechov. 

depp

Zdroj: A. Abrahámičová, artyfactory.com

Obrázky: A. Abrahámičová

 

Komentáre

468 ad