Mladý Holanďan prišiel na to, ako vyčistiť svetové oceány!

Ocean-CleanupMyslieť ekologicky nie je len moderné, ale v prvom rade prirodzené. Každý, kto má aspoň aký-taký pud sebazáchovy, by si mal totiž dobre zvážiť, či bude naďalej len devastovať (áno, všetci to menej či viac vedome robíme) našu planétu, alebo priloží ruku k dielu a niečo pre ňu urobí.

Nie je to žiadna planá hrozba, Zem je skutočne enormne znečistená a ochrancovia bijú na poplach. Inak to s nami všetkými vraj dobre nedopadne. Inšpirovať by sme sa mohli nechať aj mladým Holanďanom a jeho pomerne jednoduchým, no účelným nápadom. Magazín life-style prezradí o tom viac. 

Katastrofálny stav oceánov

Uvažovali ste niekedy nad tým, kde vlastne končí všetok ten odpad, ktorý každý z nás denne vyprodukuje? Pravdaže, aj na stále sa rozpínajúcich skládkach, no výrazná časť tiež na dne svetových vôd. Tam ich predsa vidieť nie je.

Za jeden rok sa do svetového oceánu vyhodí až osem miliónov ton odpadu, čo síce niekomu vyrieši momentálny problém, kam s neporiadkom, avšak trpí tým celý ekosystém pod vodou.

Tak sa zdá, že záchrana v podobe spásonosnému nápadu mladíka z Holandska prichádza v hodine dvanástej. Vymyslel totiž niečo, čo by mohlo pomôcť zachrániť oceány, a teda i nás všetkých.

Mladý génius

Jeho meno je Boyan Slat, pochádza z krajiny veterných mlynov, drevákov či tulipánov a je presvedčený, že vynašiel systém, ktorý vyčistí svetový oceán expresnou rýchlosťou –  za desať rokov!  Systém nazval Ocean cleanup (vyčistenie oceánov) a jeho úlohou bude zhromažďovať plastový odpad plávajúci v oceánoch po celej planéte.

V podstate je to pasca na odpad nachádzajúca sa uprostred hladiny, ktorá pomôže lodiam vyzdvihnúť všetku špinu z dna za pomoci pásového dopravníka.

A teraz sa podržte! Údajne to dokáže až 7900-krát rýchlejšie ako to zvládajú (či skôr nezvládajú) súčasné prostriedky, ktoré dokážu spracovať iba tri percentá z celkového množstva.

Už v roku 2012 predstavil svoj revolučný koncept širšej verejnosti, pretože, ako tvrdí: „Globálne znečisťovanie morí a oceánov je jedným z najväčších problémov a hrozieb ľudskej civilizácie dneška.“

Reálna prevádzka

Systém na čistenie oceánov by mal byť spustený už budúci rok. Ako prví si jeho efektívnosť budú môcť vyskúšať neďaleko ostrova Tsushima (leží medzi Japonskom a Južnou Kóreou), čo nie je náhodný výber. Je to totiž jedno z najznečistenejších miest na Zemi.

Za najväčšiu výhodu Boyanovho systému možno označiť to, že na jeho pasívne fungovanie sa využíva slnečná energia a morské prúdy. Navyše, nafukovacie ramená nijako nerušia život morských živočíchov, ako na hladine, tak ani pod ňou, no odpad dokážu veľmi ľahko zachytiť a udržať na povrchu.

Pre porovnanie, ak by sa o obdobné čistenie snažili lode so sieťami, trvalo by im to približne 70-tisíc rokov. Čo je pri súčasnom stave, v akom sa nachádza naša planéta, skôr sci-fi predstava ako reálny výpočet.

Veď dovtedy, ak sa nenájde viac takých šikovných nadšencov ako je mladý holandský inžinier (ktorého systém snáď bude fungovať a pomôže), tu už asi ani ľudstvo nebude…

_____________

Zdroj

inhabitat.com/19-year-old-student-develops-ocean-cleanup-array-that-could-remove-7250000-tons-of-plastic-from-the-worlds-oceans/ocean-cleanup-array-boyan-slat/

boyanslat.com/

Obrázok

assets.inhabitat.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2013/03/Ocean-Cleanup-Array-Boyan-Slat.jpg

Komentáre

468 ad