Muž s „novou“ tvárou: Transplantácia, aká tu ešte nebola

operaciaVyše desať rokov žil takpovediac bez tváre. Postupne stratil identitu, manželku a zdalo sa, že i vlastný život. Vďaka šikovným lekárom, náročnej operácii a darcovi sa však bývalý hasič Patrick Hardison pomaly, no odhodlane vracia späť do života. Magazín life-style vám v nasledujúcich riadkoch predstaví jeho príbeh. 

Pracovný úraz

Obetavý muž, hasič, na ktorého pri jednej záchrannej akcii spadla horiaca strecha domu, prišiel vinou nešťastného momentu o všetko. Utrpel rozsiahle popáleniny, prakticky stratil svoju tvár, a teda i identitu. Stalo sa to ešte v roku 2001.

Následky boli katastrofálne. Celý jeho život sa od toho osudného momentu začal rúcať. Nielenže sa takto zohavený bál vyjsť na ulicu, strach vyvolával aj vo svojich malých deťoch a po čase sa mu rozpadlo manželstvo. Ako neskôr priznal: „To sú veci horšie ako smrť.“

Behom ďalších siedmich rokov absolvoval desiatky zákrokov, presne 71, ktorých cieľom bolo aspoň čiastočne zreparovať jeho zdeformované pery, nos i očné viečka pomocou kožných vštepov. Ani výsledok týchto mnohopočetných operácií však stále nebol tým, po čom najviac túžil, a teda mať opäť skutočnú tvár.

Šanca na nový život a novú tvár prišla až o niekoľko rokov neskôr, v roku 2014, kedy ho špecialista, doktor Rodriguez z Langone Medical Center v New Yorku zaradil na zoznam čakateľov o transplantáciu celej tváre.

Darca

Až nájdenie vhodného darcu s rovnakou krvnou skupinou, farbou pleti, vlasov i štruktúrou kostí znamenalo, že sa transplantácia bude môcť zrealizovať. Stalo sa tak po nehode mladého, iba 26-ročného cyklistu Davida Rodebaugha, dobrovoľného darcu orgánov, ktorého tvár sa po smrteľnej nehode stala „novou“ tvárou 41-ročného hasiča Patricka Hardisona.

Po tom, ako dala matka zosnulého cyklistu súhlas na transplantáciu, pričom uviedla, že je to asi znamenie osudu, pretože jej nebohý syn chcel byť vždy hasičom, sa početný tím chirurgov, sestier a zdravotníkov (dohromady ich bolo viac než sto) pustil do zákroku. Náročná, vcelku unikátna operácia trvala neuveriteľných 26 hodín a šance na prežitie znetvoreného muža boli 50:50, napriek tomu sa rozhodol riziko podstúpiť.

A vyplatilo sa!

Transplantát mu pokrýva celú lebku, vpredu siaha až ku kľúčnym kostiam a na zadnej strane lebky sa tiahne tiež celkom dole. Ostal mu iba úzky pás vlastných vlasov. Dnes, pár mesiacov po zákroku a s tvárou, ktorá je kombináciou jeho pôvodných čŕt s tými darcovými, má opäť nádej, že po čase a ďalších doplnkových operáciách sa mu po rokoch vráti aj zrak. Hardison začína opäť žiť.

Ako sa vyjadril: „Opäť mám nádej, že budem môcť šoférovať.“

Bývalý hasič sa rozhodol po tom všetkom, čím si sám prešiel, chodiť medzi vojnových veteránov. Vyrozprávaním svojho príbehu im vlieva odvahu a silu do ďalšieho života. Nech bojujú a nikdy sa nevzdávajú.

________

Zdroj

dailymail.co.uk/news/article-3320663/My-mask-melting-face-Firefighter-severely-injured-blaze-extensive-face-transplant-performed.html

Obrázok: freedigitalphotos.net/images/surgeons-team-working-in-the-operation-room-photo-p287041

Komentáre

468 ad