Nedocenené lukratívne nápady

Každý z nás pociťuje ľútosť nad rôznymi vecami, no podaktorí o niečo viac ako ostatní. Pradstavte si, že sa Vám podarí vytvoriť niečo, o čom si myslíte, že je to všedné a nezaujímavé. Ponúknete to niekomu za smiešnu hotovosť, aby ste si mohli konečne kúpiť tie cool slúchádlá alebo nový iPod. Následne ste však svedkom toho, že Váš obyčajný výtvor spustil revolúciu v podnikaní a ten chlapík, čo ste mu ho predali, na ňom zarobil milióny. Nuž, ak sa toto niekomu stane, tak určite ľutuje o máličko viac. Skúsme sa s magazínom life-style.sk pozrieť na pár takýchto prípadov. 

Želé

V roku 1895 vynašli výrobcovia Pearl a May sirup proti kašľu. V New Yorku sa tohto nápadu ujal pán Leroy, ktorý sirup máličko vylepšil. S ovocným sirupom zmiešal práškovú želatínu. Týmto spôsobom uzrelo svetlo sveta milované želé. Patent sa ale najskôr presúval ako horúci zemiak z ruky do ruky. Hoci želé vynašli odborníci, neboli to obchodníci, a teda nevedeli svoj nápad predať. V roku 1899 boli všetky práva na tento výrobok predané Frankovi Woodwardovi za 450 dolárov. Ten už vedel, čo má s ním robiť. Spustil rozsiahlu reklamnú kampaň a jeho ročný obrat veľmi rýchlo narástol na 250.000 dolárov. Do roku 1906 dosiahol 1 milón dolárov a minulý rok (2013) dokázal tento skvost zarobiť 500.000.000 amerických dolárov

Coca-cola

Lekárnik John Pemberton vytvoril prvý recept na Coca-Colu už v roku 1886. Pravdepodobne bol inšpirovaný úspechom alkoholického nápoja Cocawine, ktorý bol kombináciou vína s kokaínom. Prvým obchodom s Coca-Colou bola od 8. mája 1886 lekáreň Jacob’s Pharmacy v Atlante. Za rok však dokázala zarobiť Coca-Cola iba 50 dolárov. Receptúru na tento nápoj kúpil americký obchodník Asa Griggs Candler a stal sa jediným vlastníkom spoločnosti. Pemberton zomrel na rakovinu žalúdka. Candler skončil s pradajom akcií v roku 1919 a ich hodnota sa vyšplhala na 25 miliónov (čo je v prepočte na dnešné peniaze 341.000.000 dolárov). 

Zicherky

V roku 1833 zostrojil v Amerike Walter Hunt prvý funkčný šijací stroj. Neskôr stratil záujem o vynález z obavy, že pripraví veľa ľudí o prácu. Jeho vynález nebol nikdy patentovaný. Svojmu priateľovi bol dlžný 15 dolárov, a preto sa rozhodol vymyslieť niečo užitočné, čo mu rýchlo prinesie zisk. Jedného dňa sa pohrával s kúskom drôtu, z ktorého vznikol zatvárací špendlík. Neskôr patent predal spoločnosti WR za 400 dolárov. Spoločnosť dosiahla vo veľmi krátkom čase zisk niekoľko miliónov dolárov.

Theme Song James Bond

John Barry Prendergast sa narodil v anglickom Yorku v roku 1933. Jeho spolupráca na bondovkách sa začala v roku 1962 snímkou Dr. No, pre ktorú aranžoval skladbu Montyho Normana. Theme Song James Bond bola zložená v roku 1962. John Barry bol úspešný umelec, ktorého si najali na úpravu tejto piesne. Výsledkom bola ostrejšia a kultovejšia melódia, ktorú poznáme asi všetci. Barrymu bol vyplatený jednorazový poplatok vo výške 250 libier (cca 700 amerických dolárov). Monty Norman zhromaždil z licenčných poplatkov viac ako 1 miliónov dolárov. 

Zdroj a obrázky: listverse.com

Komentáre

468 ad