Odborníci varujú: Po rekordne horúcom lete prichádza ukrutná zima

zimaTo aspoň tvrdia britskí meteorológovia, podľa ktorých zažije západná Európa zimu, akú si väčšina z nás nepamätá. Malo by ísť o ochladenie, aké sme nezažili desiatky rokov. Čaká nás vraj husté a početné sneženie, ale k tomu sa pridajú ako bonus tiež polárne vetry. Magazín life-style zisťoval viac a prináša čerstvé informácie. 

Pripravte si termo vetrovky a pletené čapice

V nadchádzajúcich zimných mesiacoch možno očakávať nielen extrémne nízke teploty klesajúce pod bod mrazu, čo k zime viac-menej patrí, aspoň my na Slovensku sme na to zvyknutí, no silné snehové búrky dokážu prekvapiť aj nejedného našinca (a samozrejme, predovšetkým cestárov).

Prvé snehové prehánky hlásia vo Veľkej Británii už na konci októbra, tak sa nechajme prekvapiť, či to bude skutočne na britských ostrovoch také hrôzostrašné a či to dorazí aj do strednej Európy.

Predpoveď za pomoci oceánografov

Britskí odborníci na počasie vychádzali pri svojej predpovedi na blížiacu sa zimu z oceánografov, z ktorých vyšiel jasný záver: Teploty teplého oceánskeho Golfského prúdu začali prudko klesať. Kým teda štandardne tlačí prúd teplú vodu smerom k západnému pobrežiu Británie, teraz kvôli dramatickému poklesu teplôt dôjde k radikálnej a mimoriadne mrazivej zmene. Meteorológovia sa obávajú, že je pred nami vôbec najhoršia zima v dejinách.

Podobný scenár hrozil už minulý rok, vedci sa už vtedy obávali veľmi tuhých mrazov a mínusových teplôt, avšak napokon sa ich hrozby nenaplnili. Tento rok sú ale ich predpovede zasa o kus pravdepodobnejšie.

Vianoce pod snehom?

Výrazné ochladenie môžeme tento rok očakávať koncom októbra a prvý sneh už krátko nato. Znamená to vari, že si konečne užijeme všetky zimné radovánky dosýta, aj zasnežené vianočné sviatky? To je podľa britských predpovedí vysoko reálne, no rovnako tak nám hrozí nepríjemná veternosť a skutočne nízke teploty, v dôsledku čoho by mohlo dôjsť k zamrznutiu riek a jazier, či k dopravným kolapsom.

Očakávaná katastrofa

Experti už pred časom hovorili o mrazivej zime, na ktorú sa máme v Európe pripraviť. Príčiny vidia v topení grónskeho ľadovca i fenoméne El Niño, čo je odchýlka pravidelne sa opakujúca v prúdení Pacifiku. To všetko ovplyvňuje severný Atlantik, kam prúdia obrovské objemy sladkej vody. Tá následne bráni normálnemu prúdeniu oceánu, pretože studená voda sa nedostáva na dno, ale pretrváva na povrchu.

Užívajme si preto posledné teplé lúče, ktorých bolo tento rok viac ako požehnane a verme, že aj krutú zimu, ktorú nám meteorológovia predpovedajú, zvládneme bez väčších problémov. Veď sneh a mrazy predsa k zime patria, nie? Minimálne deti sa bohatej snehovej nádielke rozhodne potešia.           

_____________

Zdroj: express.co.uk/news/nature/604619/Long-range-weather-forecast-Britain-cold-winter-2015-arctic-snow-freeze

Obrázok: freedigitalphotos.net/images/Winter_g147-Footprints_In_Snow_p122858.html

Komentáre

468 ad