Oslava Nového roka v Mexiku

pan dulceMexiko je krajina, ktorá je bohatá na kultúru. Mexický Nový rok je prepletený mnohými tradíciami. Významnú úlohu pri oslave zohrávajú farby. Každá vyjadruje určitý symbol. Červená znamená odvahu, lásku a lepší životný štýl. Žltá zas predstavuje radosť a požehnanie. Zelená sa vzťahuje k financiám a k pozdvihnutiu bohatstva. Biela zobrazuje dobré zdravie. Väčšina mexických rodín zdobí  svoje domy  práve týmito štyrmi farbami. Dekorácie v týchto odtieňoch hrajú dôležitú rolu aj pri prípravách Silvestra a Nového roka. Tzv. „Mexický pan dulce“ je kľúčovým pečivom pri oslave Nového roka, pretože sa konzumuje každý deň na raňajky alebo počas neskorej večere. Podáva sa s horúcou čokoládou, mliekom alebo kávou. Na oslavách sa môžete do neho zahryznúť presne o polnoci, a teda na križovatke Nového roka. Pekár pri pečení tohto sladkého pečiva pridáva do cesta šťastnú mincu alebo prívesok. Osoba, ktorá  nájde túto pozornosť, je považovaná za najšťastnejšieho človeka budúceho roka.

Tradičný mexický Nový rok je spojený aj so zábavnými hrami, ktoré sú silne ovplyvnené mexickými tradíciami. Napríklad sa spíšu dobré a aj zlé udalosti minulého roka. Tieto zoznamy musia byť hotové pred polnocou. Počas dvanástej hodiny ich všetci hádžu do ohňa, aby  sa obrátili na popol. Táto tradícia symbolizuje odstránenie všetkých negatívnych vibrácii, energie a zároveň odkazuje na nový začiatok. Pred Silvestrom majú Mexičania zvyk čistiť a umývať svoje telo, domy a ostatný majetok. 

novy rok mexicoPodľa tradície jedia Mexičania o polnoci aj hrozno. V Mexico City sa usporadúva veľký pouličný festival, kým v iných častiach krajiny bývajú menšie ohňostroje, tanečné festivaly a oslavy. Ohňostroje a zvony sú spoločníkmi Nového roka až do rána. Ak navštívite hlavné mesto, môžete sa zúčastniť oslavy Nového roka na námestí Zócalo. Stretnete tu usmievavých a zabávajúcich sa Mexičanov, ktorí sa objímajú či zdravia pozdravom “Feliz año nuevo!”.
V Mexiku je tiež jeden netradičný zvyk, ktorý sa týka spodnej bielizne. Hovorí sa, že farba ženskej spodnej bielizne rozhoduje o osude ženy v budúcom roku. Ak dievča chce lásku, oblečie si červené spodné prádlo. Aby získala peniaze, bude zas nosiť zelenú a pre dobré zdravie si oblečie bielu. Kvetinová výzdoba hrá podľa mexickej novoročné tradície tiež dôležitú úlohu pri rozhodovaní o osude človeka.

Celkom veselé, nemyslíte? A najmä pestré! To v prvom rade. Pokiaľ by ste niekedy chceli navštíviť Mexiko a milujete zábavu, určite si to naplánujte tak, aby ste tu zastihli tieto oslavy. Odnesiete si zaujímavé spomienky. 

Zdroj: 123newyear.com

Obrázky: amazon.com, oaxacaculture.com

Komentáre

468 ad