Podivné miesta sveta

Nie je žiadnym tajomstvom, že na svete je niekoľko skutočne podivných miest, ktorých vznik, význam a existenciu si nevedia vysvetliť ani tie „najmúdrejšie“ hlavy sveta. Podaktoré zatraktívnili iba historky, ktoré okolo nich kolujú, iné sú pre nás veľkou neznámou, pretože zmizli akékoľvek pramene a záznamy. Ponúkame Vám malú prezentáciu miest, ktoré desiatky, stovky, ale i tisícky rokov zamestnávajú ľudskú myseľ. Dá sa iba ťažko odhadnúť, či bude niekedy tento tajomný závoj poodhalený a my sa dozvieme pravdu. Vo väčšine prípadov ju pohltil čas, no občas je to i zámerné politické zavádzanie, pretože niektoré detaily by nemal “bežný smrteľník” vedieť. 

Bermudský trojuholník

Bermudský trojuholník

Ani v 21. storočí, v čase, kedy sa zdá, že máme všetko pod palcom, nevieme prísť na koreň jednej z najväčších záhad sveta – tajomstvu Bermudského trojuholníka. Toto magické, ba až temné miesto sa nachádza v Atlantickom oceáne medzi južným cípom Floridy, Bermudami a San Juan v Puerto Rico. Trojuholník neraz vystupuje aj ako obrovská neviditeľná príšera, ktorá dokáže zhltnúť lode i lietadlá, ktoré takto zmiznú naveky. Nie nadarmo sa teda nazýva Diablov trojuholník. Termín „Bermudský trojuholník“ vznikol v roku 1964, keď ho prvýkrát použil spisovateľ Vincent Gaddis v pánskom magazíne Argosy. Od tejto doby sa dostal do rôznych filmov, kníh, novín a televíznych relácií. Existuje niekoľko menej či viac oficiálnych vysvetlení, no ani jedno z nich nie je tak celkom presvedčivé. Vládne orgány sa snažia celú vec zľahčovať. Ohradzujú sa tým, že lietadlá i lode miznú aj na iných miestach, no práve toto je o niečo viac medializované. Možno je to pravda, ale čo ak sa kompetentní snažia opäť iba zjednodušiť to, čomu nerozumejú? Všetko neznáme budí strach a rešpekt. Ale tieto dve vlastnosti sú pre moderný svet neprípustné. 

Nazca lines

Podaktoré tajomstvá zostanú navždy iba legendami, ako je to i v prípade bájnej Atlantídy. Unikátne Nazca linky/obrazce sú však skutočnou realitou. Obrovské hieroglyfy, alebo skôr akési „geoglyfy“ lemujú vyprahnuté pobrežie Peru a znázorňujú rastliny, opice či dokonca pavúka. Najkrajšie sú zo vzduchu, kedy v plnej paráde poodhaľujú svoju výnimočnosť. Nikto presne nevie, prečo prehistorická kultúra Nazca mala potrebu vytvoriť niečo takéto. Možno šlo o rituály, nevylučuje sa však ani spojenie so súhvezdím na oblohe, alebo prepojenie s vodným zdrojom. Aj keď nenachádzame rozumné vysvetlenie, tak toto jedinečné miesto si určite právom zaslúži svoje zaradenie do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Tieto „zvodné“ línie zaberajú asi 450 km2. Ich vek sa datuje do roku 200 pred n. l. až 500 n. l. Miesto bolo prvýkrát preskúmané v roku 1927 peruánskym archeológom Toribiom Mejia Xesspe a odvtedy sa stalo lákadlom pre turistov i milovníkov paranormálnych javov.

Area 51

Oblasť alebo Area 51 je opradená veľkým množstvom legiend i zaručených správ. Nik však dodnes nevie, ako to s ňou v skutočnosti je. Táto vojenská zóna leží asi 80 km severozápadne od Las Vegas na opustenom mieste. Mnohí veria, že tento vysoko strážený objekt sa venuje reverznému inžinierstvu mimozemskej technológie. Iní sa zase prikláňajú k tomu, že ide o skládku toxického odpadu. Akékoľvek správy, ktoré sa podarilo z objektu vyniesť však záhadne zmizli, boji zosmiešnené alebo vyvrátené. Pentagon sa háji tým, že armáda jednoducho potrebuje miesto, kde môže testovať nové stroje a technológie mimo zvedavých očí verejnosti. Informačná prázdnota tak vytvára priestor pre špekulácie a dohady. Aj keď nejde o jediný „prísne tajný“ objekt v USA či vo svete, predsa sa akosi najviac vryl do povedomia a fantázie ľudí. Vyslúžil si dokonca mýtické privilégium typu „Akty X“.

Loch Ness

Nádherné škótske jazero Loch Ness je akoby vytrhnuté z raja. Má hĺbku 230 m a zahŕňa plochu 56,4 km2. Možno práve jeho obrovská rozloha viedla ku vzniku legendy o obrovskej príšere, ktorá tu má prebývať. Po rade falošných správ a fotografií dnes už akosi nik nechce veriť, žeby na tomto rajskom mieste mohlo žiť niečo tak nebezpečné, škaredé a veľké. Prečo by nám dosiaľ nedalo o sebe vedieť? Ročne sem pricestuje mnoho turistov, takže obluda by mala neúrekom príležitosti. Podaktorí však k tomuto miesto i naďalej pristupujú s rezervou, lebo podľa nich sa „bez vetra ani lístok nepohne“.

Teotihuacan

 

Pyramídami naplnené mesto Teotihuacan zaniklo asi pred 1400 rokmi a jeho pozostatky sa nachádzajú 50 km severovýchodne od Mexico City. Netušíme, kto ho postavil, ani čo bolo jeho skazou. Mestu dali meno až Aztékovia, ktorí sem neskôr robili púte. V preklade znamená niečo ako „miesto, kde sa zrodili bohovia“. Rozloha mesta je 20 km2. Celkom pokojne tu mohlo nájsť svoj domov až 100.000 ľudí. Mesto sa však do povedomia dostalo najmä kvôli svojim veľkým pyramídovým komplexom.

Touto päťkou sa zoznam podivných miest sveta ani zďaleka nekončí. Každý by asi vedel bez dlhšieho premýšľania vytvoriť svoj vlastný rebríček. Veď iba tie najznámejšie pamiatky ako pyramídy v Gíze, Stonehenge, najväčšia cirkevná pamiatka Angkor Wat a iné nás sprevádzajú nebadane takmer každý deň. Môžeme si ich predvoliť ako pozadie v tablete či notebooku, zakúpiť puzzle alebo obliečky s ich vyobrazením… Aj keď tvoria súčasť nášho života a my ich obdivujeme, sú nám tak vzdialené, akoby ani nepatrili do tohto sveta.

Zdroj: livescience.com

Obrázky: jeremyfrankphd.com, twocrowsparanormal.blogspot.sk,  livescience.com, cruises.about.com, richard-seaman.com

Komentáre

468 ad