Podivné zvyky po celom svete pri príležitosti osláv Nového roka

Vítanie Nového roka prináša so sebou nostalgiu nad tým, čo sme za uplynulý rok prežili, no tiež vzrušenie z toho, čo príde. Bujará zábava, ohňostroje a odpočítavanie času. Toto všetko je charakteristické pre viaceré krajiny sveta. Mnohé však majú svoje unikátne špecifiká, a preto Vám dnes magazín life-style pár z nich predstaví. 

mlada zena

Rumunsko – Medvedí tanec

V Rumunsku je zvykom vítať Nový rok tzv. medvedím tancom. Ľudia si nasadia masky medveďov, ktoré sú považované za kultové zvieratá lesa, aby mohli začať tancovať. Veria, že týmto tancom odplašia všetko zlé.

Južná Afrika – Nábytok

V Južnej Afrike majú ľudia na Nový rok skutočne zvláštnu záľubu. Na počesť začínajúceho roka vyhadzujú z okien alebo balkónov starý nábytok. Tento zvyk sa oslavuje najviac v okrese Hillsboro v Johannesburgu. Chladnička, mikrovlnná rúra, postele alebo ďalšie podobné kusy domácich spotrebičov a nábytku Vás tu môžu zasiahnuť, keď to najmenej očakávate. Polícia sa snaží obmedziť túto zaužívanú zábavu, aby sa zabránilo nehodám. 

Atlanta – Broskyňa

Jedná sa o jednu z najväčších akcií amerického mesta Atlanta. 16 hodinový karneval začína na pravé poludnie a jeho súčasťou sú zábavné aktivity pre deti. Vrcholom programu je o polnoci obrovská broskyňa o hmotnosti 800 libier, ktorú zhodia z vrcholu veže. Tá je 138 stôp vysoká. Po páde tejto veľkej broskyne nasleduje ohňostroj. 

Švajčiarsko – Zmrzlina

novy rokŠvajčiari si myslia, že im prinesie blahobyt a prosperitu v nasledujúcom roku to, ak hádžu na Silvestra zmrzlinu z poschodí svojich domov. Hoci sa to niektorým skupinám aktivistov nepáči a hovoria o plytvaní, mnoho ľudí (najmä detí) má toto zábavné hádzanie kopčekov zmrzliny vo veľkej obľube. Hlavne, ak niekoho zasiahnu alebo ak sa obhadzujú navzájom.

Filipíny – Bodky

Obyvatelia Filipín veria, že tvar kruhu je známkou prosperity. Je bežným zvykom, že tu ľudia nosia na Silvestra alebo Nový rok odevy a doplnky s bodkami. Tiež majú vo vreckách mince a jedia okrúhle ovocie, ako sú napríklad pomaranče.

Írsko – Imelo pod vankúšom

Íri veria, že nájdu lásku, ak spia na Silvestra s vetvičkou imela pod vankúšom. Niektorí ľudia tiež používajú cezmínu alebo brečtan. Každý z nich je presvedčený, že sa v Novom roku sa na neho usmeje šťastie a on nájde lásku svojho života. 

Hoci sú tieto zvyky pre nás podivné, predsa majú svoj šarm. Možno sa tento rok rozhodnete urobiť medzinárodnú oslavu Nového roka a využijete tiež niečo zo spomínaných obyčají. Každopádne, všetkým naším čitateľom prajeme príjemnú zábavu a úspešný štart do roku 2015!

Zdroj: 123newyear.com

Obrázky: freedigitalphotos.net

Komentáre

468 ad