Pokusy vysvetliť čas

Skúsili ste sa niekedy zamyslieť nad tým, ako funguje čas? Kto vymyslel, že deň má 24 hodín, prečo má minúta práve 60 sekúnd…  Je to naozaj pozoruhodné. Niekedy sa nám zdá, že čas ide veľmi pomaly, ale čím sme starší, tým nadobúdame silnejší pocit neustáleho zrýchľovania času. Deň za dňom uteká a my sa točíme v jednom kole. Magazín life-style sa dnes pozrieť o niečo bližšie aj na tento problém. 

cas

Čas existuje len v našej mysli

Podľa filozofa St. Augustina stvoril čas Boh. Augustin tiež tvrdil, že čas existuje len v našej mysli a nepoznáme dostačujúci spôsob, ako ho vyčísliť. Povedal, že je to len niečo, čo sa odohráva v našich hlavách a to je dôvod, prečo si ho pamätáme.

Ako vyzerá čas?

Je to priamka, ktorá ide donekonečna? Alebo sú to hodiny, ktoré idú neustále dookola a krúžia každý deň alebo každý rok? Je zrejmé, že ani jedna z týchto odpovedí nie je správna. Podľa Aristotela existuje začiatok času, ktorý môžeme označiť nejakým bodom A. To isté platí aj pre koniec času, ktorý sa môže označiť bodom K. Poznáme naozaj veľa názorov, ale ani jednu dostačujúcu odpoveď.

Jedným z problémov fyziky bola tiež existencia tmavej energie. Môžeme ju vidieť, cítiť jej účinky, ale nemáme potuchy, o čo vlastne ide. Tím profesorov v Španielsku ukazuje, že v skutočnosti žiadna tmavá energia neexistuje a je úplne zbytočné sa nad niečím takýmto zamýšľať.

hodinyTvrdia, že čas sa bude pomaly zastavovať, až sa raz úplne zastaví.

Čas neexistuje

K dispozícii je tiež myšlienka, že čas vôbec neexistuje. Existujú dva rôzne spôsoby, ako môžeme vnímať čas. Čas vlastne tečie pozdĺž nejakej cesty a prostredníctvom tejto verzie času je možné usporiadať veci tak, ako sa v skutočnosti odohrali. Druhou možnosťou vysvetlenia času je priebeh udalostí z minulosti do súčasnosti a následne do budúcnosti.

Keby sa čas spomalil, tak…

Vedci sa prvýkrát pozreli na to, čo by sa stalo, keby sa čas spomalil. Ľudia by mali viacej času na prácu, oddych, zábavu… Boli by schopní efektívnejšie a podrobnejšie vnímať veci okolo seba.

Čas vyzerá byť ako jedna z najjednoduchších veci na svete. No pokiaľ by ste sa naozaj detailne zamýšľali nad tým, ako čas vznikol a či v skutočnosti existuje, asi by ste prišli na to, že ide o poriadne tvrdý oriešok.

Zdroj: listverse.com

Obrázky: freedigitalphotos.net

 

Komentáre

468 ad