Porozumieme konečne delfínom?

delfinO delfínoch sa zvykne hovoriť, že patria medzi najinteligentnejšie živočíchy. Vraj dokonca mnohými povahovými črtami pripomínajú ľudí (aj tými menej pozitívnymi), nič to však nemení na ich obľúbenosti.

Avšak vedci a výskumníci, ktorí sa správaním delfínov zaoberajú do hĺbky, v nich vidia viac, než len roztomilých zabávačov.

Dokonca sú presvedčení o tom, že delfín je schopný aj ochotný s nami komunikovať, i keď doposiaľ sa nepodarilo nadviazať plnohodotnú vzájomnú komunikáciu.

To sa ale môže čoskoro zmeniť. Nová metóda dorozumievania má totiž veľké šance uspieť a konečne preložiť delfíniu reč. Keďže magazín life-style bol touto správou nadšený, dovoľuje si túto informáciu posunúť aj svojim čitateľom. 

Rozhovory s delfínmi

Už od 60. rokov 20. storočia sa skúma, ako by sme si mohli s delfínmi najlepšie porozumieť. Aj vďaka neúnavnej snahe vedcov, ktorí sa tomu venujú, sa podarilo dosiahnuť isté pokroky, čo pomáha s týmito morskými cicavcami udržiavať aspoň aký-taký zrozumiteľný kontakt.

V 90. rokoch sa prišlo na to, že delfín si je schopný zapamätať viac než stovku rozličných slov, na ktoré dokáže aj primerane zareagovať. Vie sa naučiť odpovedať na rôzne, aj zložitejšie príkazy.
Doteraz však stále šlo o komunikáciu jednosmernú, preto je snahou výskumníkov vymyslieť spôsob, ktorý by umožnil „podebatovať“ si s delfínom plnohodnotne, teda obojsmerne.

Nadšenie sprevádzajú komplikácie

I keď chuť aj snaha výskumníkov tu je, určité ťažkosti nie je jednoduché prekonať. Ide najmä o to, že zvuky, ktoré delfíny vydávajú, majú frekvenciu až do 200 kHz, čo je 10-krát vyšší tón, než dokážu ľudia svojím sluchom zachytiť.

Na to, aby dokázali odborníci pracovať s ťažko zachyteľnými zvukmi delfínov, museli vytvoriť zariadenie, ktoré tento zvuk zaznamená, a zároveň ho „preloží“. Ide o zariadenie pozostávajúce z počítača a dvoch hydrofónov, ktoré sú schopné zachytiť celú škálu delfínich zvukov.

Malo by to fungovať nasledovne: Potápač sa ponorí aj s daným zariadením pripevneným na kombinéze. Nielenže vďaka nemu zachytí zvuky vydávané delfínmi, ale mu aj ukáže smer, odkiaľ prichádzajú a pomocou neho bude môcť s nimi komunikovať, a to vydávaním podobných zvukov smerom späť k delfínom. Ak sa komunikačný systém osvedčí v praxi, budeme zasa o čosi bližšie k tomu, aby sme porozumeli zvieracej ríši.  

________

Zdroj: newscientist.com/article/mg21028115-400-talk-with-a-dolphin-via-underwater-translation-machine/

Obrázok: freedigitalphotos.net/images/Aquatic_g338-Bottlenose_Porpoise_p25129.html

Komentáre

468 ad