Práca z domu

Šéf Vám konečne povolil pracovať z domu a Vaša radosť je nevýslovna? Prácu v kancelárii považujete za veľmi stresujúcu a takto sa Vám otvárajú nové možnosti využitia vlastného potenciálu? Určite Vás nechceme týmto článkom znechutiť či odradiť, no mali by ste si uvedomiť, že aj pri home office treba dodržiavať určité pravidlá. Aby ste celý pracovný čas netrávili pri televízii, odkladaním práce a robením všetkých iných domácich činností, ponúkame Vám pár tipov, ktorých by ste sa mali držať, ak sa  nechcete vrátiť späť do kancelárie.

praca z domu

Ak niečo robíte, robte to naplno. Každé ráno pri raňajkách by ste si mali stanoviť určitý denný plán a toho sa držať. Prezrite si Váš diár a podľa neho si spravte program na daný deň. Stanovte si presný čas, kedy budete vstávať a ten dodržiavajte. Takisto to platí aj s obednou prestávkou a koncom pracovného času, po ktorého uplynutí využijete svoj voľný čas podľa chuti.

Práca a rodina musí byť oddelená. Ak bývate sám, tak je všetko v poriadku a pri práci Vás nemá kto rušiť. Ak však máte malé deti, tak tu môže nastať menší problém. Mali by ste sa im to pokúsiť vysvetliť a vytvoriť si jednu miestnosť/ kútik iba pre prácu. Najlepšie bude, ak sa počas pracovnej doby zamknete, aby vedeli, že počas nej je tam vstup zakázaný. V každom prípade to chce trpezlivosť a pevné nervy.

Vytvorte si miesto vyslovene na prácu, a teda priestranný pracovný stôl a pohodlnú stoličku. Nebudete na nej pozerať ani film, ani hrať hry, ani čítať knihu. Jednoducho si musíte vytvoriť pracovnú atmosféru, ktorá Vás hneď správne naladí a vy sa lepšie budete sústrediť na svoje pracovné povinnosti.

praca

Mali by ste udržiavať kontakt s Vaším šéfom a zaujímať sa o novinky vo firme. Či už cez telefón, skype alebo email. O dôležitých zmenách potrebujete byť informovaný. 

Plánujte. Začiatkom každého mesiaca si urobte plán dôležitých a najdôležitejších činností, ktoré musíte za dané obdobie urobiť. Rozložte si ich na celý mesiac, pretože 1-2 dôležité úlohy za deň sú dostačujúce. Ak ich nesplníte, budete sa za to zbytočne obviňovať.

Odmeňujte sa. Za dobre vykonanú prácu sa vždy odmeňte. Kúpte si niečo malé pre radosť, uvarte chutné jedlo, choďte na prechádzku alebo si dajte pohár vína. V práci Vás šéf slovne alebo finančne odmení, ale ak pracujete doma, tak sa musíte pochváliť samy. Nezabúdajte na to, je to veľmi dôležité. Držíme Vám palce a veríme, že prerazíte aj z domu. 

Obrázky: freedigitalphotos.net

Komentáre

468 ad