Prekvapujúci záver Copa América: Chile prvýkrát majstrom!

futbalHistorický triumf futbalistov Chile! Vo finálovom stretnutí na Copa America 2015 zdolali favorizovanú Argentínu a stali sa tak vôbec po prvýkrát v histórií majstrami Južnej Ameriky. Prežite si s magazínom life-style tie dramatické okamihy ešte raz.

Bezgólové finále

Hráči Chile to pritom ako domáci tím nemali vôbec jednoduché. No zdá sa, že správne odhodlanie, túžba konečne zvíťaziť, ale aj tréner Jorge Sampaoli urobili svoje a čilskí reprezentanti napokon náročný turnaj a záverečný duel s Argentínou zvládli.

Spočiatku to pre Chile nevyzeralo nádejne. Celých 120 minút totiž na ihrisku Estadio Nacional v Santiagu nepadol ani jeden gól. O víťazovi rozhodli až pokutové kopy, kedy  sa po strelách 4:1 radovali práve domáci futbalisti.

Dramatická premiéra

Je to víťazstvo o to cennejšie, že Chile vyhralo úplne prvýkrát a hneď na domácej pôde. Ich doterajšími najväčšími úspechmi z najprestížnejšieho futbalového podujatia Južnej Ameriky bolo druhé miesto, ktoré obsadili celkovo štyrikrát (v rokoch 1955, 1956, 1979 a 1987).

Smoliarska Argentína sa už tiež dlho neradovala, na víťaznú trofej čaká dlhých 22 rokov, naposledy sa z majstrovského titulu tešili v roku 1993.

Nečudo, že zatiaľ čo tréner Chile neskrýval spokojnosť s celým turnajom, argentínsky kouč Gerardo Martino veselosťou neoplýval.

“Hrali sme proti mužstvu, ktoré dalo najviac gólov a teraz sa nedostali do šance. Kontrolovali sme ich hráčov v strede poľa, podľa mňa sme mali vyhrať my,” zhodnotil po prehranom finále bývalý tréner veľkoklubu FC Barcelona.

Vyrovnaný boj

Vo finále boli spočiatku aktívnejší reprezentanti Chile, tí sa mohli dostať do vedenia už v 11. minúte zápasu, avšak strelu Artura Vidala argentínsky brankár Sergio Romero vyrazil.

Následne boli aktívnejší hostia. V 21. minúte po centri Lionela Messiho sa už zdalo, že hlavička Sergia Agüera zmení skóre, čo sa ale nestalo.

Celkovo mali loptu na svojich kopačkách častejšie Argentínčania, túto výhodu však nedokázali využiť. Ešte ku koncu prvého polčasu to vyzeralo, že sa bezgólový stav zdramatizuje, avšak ani jedna strana nedokázala gólové šance úspešne zakončiť.

Začiatok druhej polovice finálového zápasu patril domácej reprezentácii, ale k zmene stavu stále nedošlo. Ani jedno z mužstiev si za celých štyridsaťpäť minút nevedelo vytvoriť jednoznačnú príležitosť.

V 82. minúte sa naskytla možnosť Sánchezovi, no jeho volej po šikovnej prihrávke za obranu išiel tesne mimo pravej konštrukcie Romerovej brány.

Logicky sa muselo nastavovať, ale ani v predĺžení nedošlo k prestreleniu brankára, a tak napokon rozhodli pokutové strieľania.

Po tých oslavovali domáci, ich hrdinom sa stal útočník Sánchez, ktorý svoju rodnú krajinu doviedol k historickému úspechu.

A zatiaľ čo sa celé Chile radovalo, smutnej Argentíne a jej jedinému úspešnému strelcovi Lionelovi Messimu ostali len oči pre plač.

_________

Zdroj
theguardian.com/football/live/2015/jul/04/copa-america-2015-final-chile-argentina-live

dailymail.co.uk/sport/article-3149691/Chile-0-0-Argentina-4-1-pens-Arsenal-forward-Alexis-Sanchez-scores-winning-penalty-hosts-clinch-Copa-America-glory-dramatic-shootout.html