RIMORTIS – speed metalová skupina z Poděbrad

Poděbradská skupina RIMORTIS, ktorej názov pochádza zo ženského krstného mena starolatinského kalendára, dokáže vytvoriť tak skvelú šou, že si ju zamilujete, aj keď metal nie je práve vaša krvná skupina. Magazín life-style sa preto rozhodol predstaviť túto kapelu svojím čitateľom o niečo viac. 

rimortis

Zrod a začiatky

Na prelome roku 1998 a 1999 začala trojica nadšencov (gitara) hľadať vhodného speváka a bubeníka. Nájsť sa ho podarilo v marci 1999 a tento mesiac sa pokladá aj za oficiálny štart kapely. Dobrý spevák však akosi stále nebol v dohľade. Jeho roly sa teda zhostil basgitarista, pretože skupina už viac nechcela nečinne vyčkávať. Prešlo päť mesiacov a chlapci vytvorili sedemdesiatminútový koncertný program „Prúd času“. Okrem vlastných vecí obsahoval tiež cover verzie zahraničných kapiel (Metallica, Iron Maiden, Running Wild). Historicky prvé vystúpenie sa uskutočnilo pol roka od založenia (21. augusta 1999). Stalo sa tak na letnom rockovom festivale v Kutnej Hore.

Jubilejný rok 2000

Január a február roku 2000 sa niesli v znamení tvorby prvého CD, ktoré si ponechalo názov koncertného programu. Objavilo sa na ňom osem piesní z vlastnej tvorby kapely a ide o tzv. Power Speed Metal. V tomto čase sa podarilo odbremeniť basgitaristu od spevu, ktorého sa ujal spevák zo skupiny Cruel Barbarian. Členom RIMORTIS sa stal v júli 2000, po krste prvého CD. Neohrial sa tu však dlho, pretože už v septembri 2001 odišiel späť k pôvodnej skupine. Nahradený je ale veľkým talentom a do skupiny prichádza aj expertka na klávesy. O niekoľko mesiacov odišiel z kapely jeden zo zakladajúcich členov (Roman Beneš) a na jeho miesto prichádza mladík David Varga.

Oheň a ľad

Omladená zostava s vekovým priemerom 22 rokov sa v plnom eláne púšťa do druhého CD, ktoré je dynamickejšie, melodickejšie a energickejšie než prvé. Rok 2002 znamenal teda pre kapelu aj „Oheň a ľad“ (Oheň a led), takto sa totiž druhé CD volalo. Jeho dĺžka je 70 minút a obsahuje 13 skutočne kvalitných piesní. Pre koncertné vystúpenie si však kapela pripravila ešte tri cover verzie od fínskych Stratovarius. Od tohto roku sú fanúšikom k dispozícií tiež oficiálne webové stránky kapely. Krst CD-čka sa uskutočnil 23. novembra 2002 v pražskom klube Hell´s Bells. Toto spracovanie si vyslúžilo mimoriadne kladné ohlasy, a to nielen v Čechách a na Slovensku, ale aj vo Fínsku, Holandsku, Nemecku, Argentíne, Chile a na Novom Zélande. Český hudobný časopis Spark označil album za strhujúci a zo šiestich maximálnych bodov mu udelil päť. Na Vianoce toho istého roku oznámil odchod druhý gitarista (Dušan Miňovský). Skupina si po niekoľkých koncertoch uvedomila, že päťčlenná zostava jej vyhovuje, preto ukončila hľadanie náhrady.

Tieň krídel

Ihneď v ďalšom roku sa kapela pustila do tretieho CD „Tieň krídel“ (Stín křídel). To uzrelo svetlo sveta na jeseň 2004. Tesne pred nahrávaním musela kapelu opustiť expertka na klávesy a nahradil ju študent konzervatória. CD obsahuje desať vlastných skladieb a cover verzia legendárneho českého pesničkára Karla Kryla. Kapela začala vystupovať priemerne 6-krát do mesiaca, a to na festivaloch, v rockových kluboch, ale aj ako špeciálny hosť na rockových zábavách. Predstavili sa s kapelami ako Harlej, Tublatanka, Škvor, Doga, Debustrol, Dodo Doležal a podobne.

Skupina nepoľavuje

Cieľom kapely je vydávať album každý druhý rok. V januári 2007 pribudol opäť druhý gitarista a skupina sa snažila vrátiť k modelu „dve gitary“. Na jar 2007 však odchádza David Varga a členov je znova iba päť. V máji 2008 vydala skupina svoje prvé DVD s hodinovým live koncertom, niekoľkými klipmi, záznamami z nahrávacieho štúdia, dokumentom o histórií kapely atď. K desiatemu výročiu skupiny pripravili členovia pre svojich fanúšikov dvoj-CD s názvom „Desať krokov späť“ (Deset kroků zpět). Krst sa uskutočnil v novembri 2009 na domácej pôde v Úmysloviciach pri Poděbradoch. Zúčastnili sa ho i všetci bývalí členovia. V súčasnosti je zostava kapely takáto: 

Milan Hloucal – spev

Roman Černý – gitara

Jirka Vrba – klávesy

Vašek Mrzena – basa

Honza Kozák – bicie

Na záver už iba malá ukážka z tvorby skupiny RIMORTIS. Príjemnú zábavu!

Zdroj: rimortis.cz, bandzone.cz

Obrázok: metal-archives.com

Komentáre

468 ad