Roboti miesto učiteľov

Zdá sa, že nová éra vyučovania začína. V Abu Dhabi nahradia ľudských učiteľov roboti a humanoidi. Študenti si možno povedia, že je to super správa, no v konečnom dôsledku je otázne, aký efekt bude mať takéto niečo na úroveň vzdelania, no zároveň i dopad na kvalifikovaných pedagogických pracovníkov. Magazín life-style si chce teraz na túto novinku troška viac posvietiť. Naozaj budú učitelia na odpis, a teda sa neoplatí vypisovať prihlášky na súvisiaci odbor? 

ucitelka

Projekt budúcnosti

Medzinárodná škola Merryland v Abu Dhabi časti Mussafah spustila projekt tzv. robotických tried s viac ako 30-timi robotmi a humanoidnými zariadeniami s umelou inteligenciou. Humanoidní roboti AISOY so vstavaným Raspberry Pi budú vyučovať základy sčítania a odčítania. Ďalšie typy robotov Nao Evolution Humanoid z Francúzska budú vypomáhať so špeciálnymi potrebami detí. Nao vie chodiť, rozprávať a rozpoznávať emócie. Ďalej môže byť naprogramovaný na zodpovedanie otázok týkajúcich sa robotiky, informatiky, interakcie človek-robot a aj spoločenských vied.

Dostatočná náhrada?

robotĎalším z radu robotov je robot Genibo Dog, ktorý zaspáva v prípade zníženej pozornosti detí. Ako bude pri vyučovaní nápomocný ostáva nejasné. Zakladateľka školy Merryland, Susheela George, vyberala spomedzi veľkého množstva a typov robotov. Jej cieľom je pomocou robotov formovať budúcich vedcov, dizajnérov, inžinierov a vedúcich pracovníkov vo svojich odboroch. Škola investovala do robotického laboratória vyše 103.000 eur. Do laboratórií budú mať prístup študenti 3. až 12. ročníka.

Robotické laboratórium je len prvým krokom na ceste za rozvojom ďalších projektov, ktoré má škola v pláne. Neskôr plánuje zaviesť odbor robotika, kde sa budú deti učiť napr. zostaviť robota od nuly. Na pokročilej úrovni sa prejde k programovaniu s umelou inteligenciou. Vyvstáva tu otázka, do akej miery je človek ochotný nechať robota zasahovať do svojho života. Dosiaľ nie je celkom zrejmé, aký dopad bude mať vyučovanie detí robotmi oproti prístupu ľudského učiteľa.

Zdroj: gulfnews.com

Obrázky: freedigitalphotos.net

Komentáre

468 ad