Robotický krab

Chceli by ste vidieť oceán? Hlúpa otázka? Jasné! Kto by ho nechcel vidieť? A to nielen z vtačej perspektívy, ale pekne do hĺbky. Zisťovať, čo nám môže ponúknuť, ako sa tu žije, ale i poodhaliť niečo z tajomne neznámeho. Bojíte sa nebezpečných živočíchov, ktoré žijú pod vodou? Áno, skutočne sa je čoho báť. No ak chcete prebádať oceán bezpečne, potom sa musíte stať sami oceánom. Pýtate sa, aká je to hádanka? Žiaden strach, nejde o rébus zo starovekých zvitkov, ale o celkom hmatateľnú pravdu. Reálnu podobu jej dala Južná Kórea, a teda tím skúsených kórejských vedcov. Inšpirovať sa nechali hravými kôrovcami, ktorí behajú po dne oceánu celkom bezstarostne. Odborníci z KIOST, Kórejského inštitútu oceánskej vedy a techniky, naprojektovali a zhotovili robotického mobilného kraba.

Crabster pred svojou prvou misiou počas minulého leta

Momentálne prebiehajú testy, ako si tento mega krásavec poradí s pridelenými úlohami. Robot je podobný kultovému modelu Oscar Mayer Wienermobile a jeho oficiálne meno je Crabster CR200. I vďaka tomuto „čudu“, ktoré znázorňuje svojho živého priateľa tak, ako ho matka príroda stvorila, si môžeme začať plniť svoj oceánsky sen, aj keď viac menej iba vizuálne. Na priamu účasť si budeme musieť ešte počkať. V momentálnom štádiu sa robot plánuje využívať ako autentický prieskumník pri podmorských misiách, ktorý nijako nenaruší prirodzené podmorské prostredie. Jeho úlohou má byť tiež preprava rúrok na zemný plyn a ropu.  

Crabster zdokumentuje celé dno a vedcom ponúkne kvalitné snímky. Je vybavený jedenástimi kamerami, vrátane akustickej, prostredníctvom ktorej je možné vidieť aj v kalnej vode. Robot sa tiež plánuje upraviť tak, aby vedel svojimi ramenami zodvihnúť predmet, ak nejaký počas svojej cesty nájde. Mal by mať rozšíriteľné “chápadlá”. Zatiaľ slúžia nohy iba na chôdzu. Stroj využíva Dopplerov prístroj na meranie rýchlosti a smeru pohybujúcej sa vody. Správy sú posielané pilotom nad hladinou. Ako značne nedoriešený problém sa ukazuje aj 1600 stôp dlhá „pupočná šnúra“, ktorá obmedzuje kraba v pohybe. Zároveň však umožňuje, aby mohol pracovať nepretržite. Tvorcovia veria, že raz sa im podarí vybaviť Crabstera palubným zdrojom energie. Minulé leto dokončil stroj svoju prvú podvodnú misiu. Túto jar sa ho chystá KIOST otestovať znova. Jeho úlohou bude zdokumentovať vraky z 12. storočia, ktoré sa našli v Žltom mori.

Pravdepodobne sme Váš hlad po prebádaní oceánu iba viac prebudili. Určite by dobre padlo vidieť aspoň to, čo vidí tento mechanický krab. Jeho oči by sa nachvíľu stali Vašimi. Lákavé, nie? Nuž, zostáva iba jediné, dostať sa do tímu KIOST, alebo si počkať, kým bude takéto niečo prístupné verejnosti. Zatiaľ svoj “hlad” zasýťte aspoň jednohubkou v podobe týchto videí: 

Crabsterova premiéra v minulom roku:

Koncepčná animácia Crabsterových schopností:

Zdroj: blogs.discovermagazine.com

Obrázky: wptv.com, blogs.discovermagazine.com, reedberry.com, youtube.com

Komentáre

468 ad