Ruská prehliadka síl

V sobotu (9. mája) sa konala v Rusku najväčšia vojenská prehliadka za posledných 70 rokov. Poďte sa s magazínom life-style pozrieť na sobotňajšie predstavenie zblízka.

Šou na Červenom námestí

Akcie sa zúčastnilo 16.500 vojakov, 194 obrnených vozidiel a 143 lietadiel. Mnohé stroje boli predstavené historicky prvýkrát. Červené námestie v Moskve ožilo skutočne veľkolepou prehliadkou. Oficiálne sa malo oslavovať víťazstvo nad fašizmom a vzdávať hold obetiam 2. svetovej vojny, no mnohí sa domnievajú, že Rusko takto ukázalo svetu svoju vojenskú silu. Aj keď na akciu pricestovali mnohí zahraniční hodnostári, väčšina západných vodcov sa nedostavila. Hlavy západných štátov takto vyjadrili svoj protest voči rusko-ukrajinskému konfliktu. V Moskve panovala vlastenecká nálada a okrem ruských vojsk sa tu predstavili aj čínske, indické a srbské jednotky.

Pohŕdavá propaganda

Rusko popiera tvrdenia Západu, že sa vyzbrojuje kvôli agresii na Ukrajine. Faktom ale zostáva, že od vypuknutia nepokojov v blízkosti miest Doneck a Luhansk, ktoré sa začali v apríli 2014, zomrelo viac ako 6.000 ľudí. Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa k celej paráde v Moskve vyjadril takto: „Najmenej šesť miliónov Ukrajincov, ktorí bojovali v radoch Červenej armády, je nám svedkom pred Bohom, že Moskva šíri nanajvýš nespravodlivú a poburujúcu propagandu, pretože Rusko by nikdy nebolo schopné vyhrať 2. svetovú vojnu bez Ukrajiny.“ To však nie je všetko, prezident pokračuje slovami: „Celá záležitosť je o to cynickejšia, že naša krajina je vykresľovaná ako fašistický štát. Toto je vytvárané s jediným cieľom…“ Prezident Putin si v úvodnom prejave ceremónie uctil pamiatku obetí sovietskych vojsk a poďakoval hrdinom z Veľkej Británie, Francúzska a Spojených štátov za ich prínos na ceste k víťazstvu. Zároveň si ale neodpustil poznámku ohľadne narušenia medzinárodnej spolupráce, ktoré vypláva zo snahy USA a spojencov NATO vojensky obopnúť Rusko.

VIP hostia

Prehliadka v Moskve začala o 10.00 miestneho času (7.00 GMT). Akcie sa zúčastnilo viac ako 20 svetových vodcov, medzi ktorými mali čestné miesto čínsky prezident Xi Jinping, indický prezident Pranab Mukherjee a generálny tajomník OSN Ban Ki-moon. Okrem toho sa medzi VIP hostí zaradili prezidenti Indie, Egypta a Južnej Afriky, no tiež dlhoroční ruskí priatelia, ktorými sú vodcovia Kuby a Venezuely. V znamení užšej spolupráce medzi Ruskom a Čínou, čínski vojaci pochodovali v Moskve prvýkrát. Vojenské prehliadky menšieho rozsahu sa konali aj v iných mestách vrátane Sevastopole na Kryme (južnom polostrove Ukrajiny), ktorý anektovalo Rusko minulý rok. Deň víťazstva nad fašizmom si pripomenuli aj povstalci na Ukrajine v mestách Doneck a Luhansk. USA, Austrália, Kanada a väčšina predstaviteľov EÚ odmietli oslavovať s Ruskom. V piatok (8. mája) sa konala v poľskom Gdansku alternatívna akcia pre tých lídrov, ktorí sa akcie v Moskve nezúčastnili. Objavili sa tu prezidenti a zástupcovia z Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Rumunska, ba dokonca i Ukrajiny. Nechýbal tu ani šéf OSN, ktorí sa ukázal tiež v sobotu v Rusku.

Či už išlo skutočne o prehliadku sily, alebo len o celkom serióznu oslavu a uctenie si pamiatky vojenských hrdinov, treba poznamenať, že akcia si vyslúžila celosvetovú pozornosť a bola zorganizovaná v naozaj veľkom štýle.

Zdroj: bbc.com

Obrázok: © [kuzmafoto] / Dollar Photo Club

Komentáre

468 ad