Ryžoval zlato, aby dal vyrobiť obrúčky

Počas osemnástich mesiacov prechodil 48-ročný John Greenwood hory v Škótsku, aby ryžoval zlato. Následne dal vytvoriť obrúčky pre potešenie milovanej priateľky. “Bola to práca z lásky,” tvrdí John.

muz a zlato

Strávil rok ryžovaním zlata

Keď nastal čas, aby si vzal svoju snúbenicu, rozhodol sa odísť do lesa (alebo skôr k rieke), kde nazbieral zlato na výrobu dôstojných obrúčok!

Greenwood strávil celý rok ryžovaním zlata v škótskych horách, aby nazbieral necelých 70 g zlata (úctyhodné na začiatočníka) na výrobu prsteňa pre neho a pre svoju budúcu manželku. Zlatník vyrobil z roztavených kúsočkov pre Morag a Johna prekrásne obrúčky. Okrem toho je škótske zlato veľmi vzácne a má obrovskú hodnotu. Počas svadobného obradu venoval teda John milovanej žene dôkaz svojej odddanej lásky. Prirodzene, Morag žiarila šťastím. Ktorá žena by sa nepotešila prsteňu, ktorý by bol vyrobený z vlastnoručne nazbieraného zlata?

Na ryžovanie zlata použil Greenwood panvicu, murársku lyžicu, lopatu a krompáč.

Ako sa zlato ryžuje?

Je to mechanický proces získavania zlata pomocou ryžovacej panvice založený na princípe gravitačného ukladania jednotlivých zložiek a zlatiniek alebo malých hrudiek nazývaných nugety.

Zlato sa získava zo zlatonosných sedimentov, ktoré postupne ukladá vodný tok tým, že eroduje zlatonosné oblasti a transportuje ich do miest, kde dochádza k ich ukladaniu. Pri ručnom rýžovaní sa naberá zmes štrku či piesku do kovovej alebo plastovej panvice. Pomocou prúdu vody a za neustáleho krúženia panvice sa z nej postupne odplavujú ľahšie častice. Je to jemná práca, kde sa materiál počíta na miligramy a milimetre.

Po určitej dobe dochádza k tomu, že tažšie prvky (ako napríklad zlato, ktoré je približne 19-krát tažšie ako voda a 10-krát ťažšie ako piesok a štrk) zostávajú na dne panvice, kým lahšie častice sú odplavené s vodou.

A John Greenwood celý tento proces podstúpil v znamení lásky. Nuž, čo viac dodať? Láska je láska. 

Zdroj: cosmopolitan.com, spravy.pravda.sk

Obrázok: cosmopolitan.com

Komentáre

468 ad