Sapiosexualita – vzrušenie zo vzdelania, inteligencie a ich využívania

inteligenciaSapiosexuál je ten, kto považuje inteligenciu za najviac sexuálne atraktívny rys. V spoločnosti je ich oveľa viac, ako si myslíte. Inteligencia je totiž naozaj sexy. 

Podľa Diany Rabbi, odborníčky na transpersonálnu psychológiu, je mozog najväčší pohlavný orgán. Tí, ktorí sa priznajú, že sú sapiosexuáli, majú tendenciu byť vzrušení alebo úplne nadšení z poznatkov inej osoby. Za predohru považujú filozofické, politické alebo psychologické diskusie, ktoré ich vedia poriadne rozvášniť.

Sapiosexuáli priznávajú, že príťažlivosť má mnoho rôznych podôb, ale inteligencia je predsa len najurčujúcejšia. U iných osôb dokážu inteligenciu takmer okamžite identifikovať a určiť stupeň atraktívnosti. Ako príklad uveďme, že čítate knihu o obskúrnej ruskej poézii a niekto Vás ohúri komentármi k nej. Táto osoba má znalosti o veciach, ktoré zaujímajú Váš mozog, a tak Vás okamžite zaujme. Byť priťahovaný k inteligencii proste dáva zmysel. Magazín life-style sa o tom v nasledujúcich riadkoch rozpísal viac. 

Inteligencia je naplňujúca

Pravdaže, existujú fyzicky veľmi atraktívni jedinci, ale povedzme si to priamo, na rozdiel od vzhľadu je inteligencia trvalá. Sapiosexuáli vedia, že dobrý a plnohodnotný rozhovor je oveľa napĺňajúcejší ako krásne nahé telo. Inteligentným ľuďom je jasné, že nájsť plnohodnotného partnera k životu je naozaj  ťažké, a to je hlavný dôvod, prečo sú považovaní často za samotárov, ktorí sa s inými len málo delia o svoje pocity a potreby.

Vyššie IQ znamená väčší sexuálny apetít

Predajca sexuálnych hračiek Lovehoney uvádza, že existuje veľmi silná korelácia medzi inteligenciou a sexuálnym apetítom. Na základe údajov o predaji prišli na to, že zvýšený záujem o sex vykazujú študenti elitných univerzít. Z toho vyvodili, že inteligentnejší ľudia majú väčší sexuálny apetít. To však neznamená, že majú viac sexu. Podľa výskumov má sex okolo devätnástky až 80 % mužov a 75 % žien v USA. Oproti tomu však len 56 % študentov z Princetonu a 59 % z Harvardu. A až 65 % postgraduálnych študentov ešte sex nemalo vôbec. Dá sa to interpretovať aj tak, že inteligentní ľudia majú menej sexu, pretože sú vyberavejší a múdrejší pri výbere partnera. Keby sa však robil prieskum o množstve sexuálnych hračiek medzi obyvateľstvom, určite by vibrátor vlastnilo viac študentiek ako „obyčajných“ žien.

Evolučná história

Profesor Geoffrey Miller z University of New Mexico testoval 400 mužov na ich celkovú inteligenciu, a potom si od nich vyžiadal aj vzorku spermií. Zistil, že inteligentnejší muži majú zdravšie spermie. Miller je presvedčený, že kvalita mozgu je priamo viazaná ku kvalite spermií, čo je genetický rys, ktorý sa môže odovzdávať z generácie na generáciu. Práve preto si naši predchodcovia vyberali inteligentnejších partnerov, nie tých zaostalých, čo viedlo k rozvoju reči a následne aj humoru. Naši dávni predkovia si priali inteligentného partnera jednoducho len za účelom prežitia. Teraz už sme síce vyvinutejšie bytosti, ale rovnaké základné inštinkty sa prejavujú aj u nás. Chceme vtipného, inteligentného a schopného partnera, pretože len on spraví nás život lepším. 

Ak sa Vám zdá, že ste sapiosexuál, pamätajte, že:

  1. randenie (a nie iba so superinteligentnými ľuďmi) je skvelá príležitosť obohatiť sa o nové informácie, postoje a poznatky.
  2. tradične chápaný intelekt nie je najhodnotnejšou črtou pre vznik partnerského vzťahu.
  3. exituje mnoho a mnoho spôsobov, ako viesť inteligentný život. Nepovažujte preto ten svoj spôsob za jediný správny.
  4. byť zaťažený na svoj intelekt a dávať to každému jasne najavo je značne nezrelé.
  5. ak si zvolíte len úzku skupinu ľudí na randenie, bude Váš život horším a nudnejším.

Veľa šťastia v láske, inteligenti!

___________

Zdroj:

iheartintelligence.com/2015/05/23/sapiosexuality-why-some-of-us-are-attracted-purely-by-intelligence/

bustle.com/articles/58523-what-is-sapiosexuality-its-the-worst-new-dating-trend-and-here-are-5-reasons-why

Obrázok: freedigitalphotos.net/images/employer-explaining-business-plan-to-his-colleagues-photo-p208157

Komentáre

468 ad