Škótsko – každý aspoň raz

Škótsko (ang. Scotland, v škótskej gaelčine Alba) je jedna zo štyroch krajín, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Rozkladá sa v severnej časti ostrova Veľká Británia a na vyše 790-tich okolitých ostrovoch. Má vyše 5 miliónov obyvateľov. Úradným jazykom je angličtina a škótska gaelčina.

skotsko

Škótsko poznáme nielen vďaka bájnej príšere z jazera Loch Ness, kiltom, gajdám, Melovi Gibsonovi v úlohe Williama Wallacea, ale najmä vďaka jeho úžasnej histórii. Stovky rokov bola táto krajina dejiskom vlády kráľov, bitiek a politických zmien, ktoré po sebe zanechali mnoho prekrásnych hradov a zámkov. Šľachta a panovníci v Škótsku stáročia stavali hrady, aby chránili seba a svoje rodiny. Na území Škótska bolo údajne viac ako 3.000 hradov, zámkov a pevností. Mnohé sa zachovali dodnes, z iných sú už iba ruiny. 

Krajina a ľudia sú v Škótsku akoby dve strany jednej mince. Čo je škótske, nemôže byť druhá trieda, a preto treba byť na to právom hrdí. A tak aj je. Obyvatelia si tu vážia dokonca i svoju škótsku hmlu, úzke cesty vo vysočine, chlpaté a rohaté škótske kravy, ťažkú rašelinovú arómu whisky, bývalého britského premiéra, Harryho Pottera i znovuvydobytý škótsky parlament, legendy a príšery…  jednoducho čokoľvek škótske.

Ak sa vydáte na cesty do highlands, stretnete skôr ovcu ako ľudí. Väčšina z nich býva v historickom Edinburghu, modernom a priemyselnom Glasgowe a v zopár ďalších väčších mestách. Na rozdiel od Francúzska a Talianska, škótska kuchyňa Vás pravdepodobne neohúri. Turisti sem chodia najmä pre nádhernú prírodu, preto, ak Vás trekking, hory, jazerá (najznámejšie je  Loch Ness) a vodopády nelákajú, navštíviť môžete historické mestá a hrady. Napriek tomu, že škótske kamenné domčeky vyzerajú zvonku všetky tak útulne a teplo, Škóti nepoznajú viackomorové okná, používajú jednosklové, ktoré poriadne prefukujú.

Škótska krajina, počínajúc trávnatými kopcami v oblasti Borders a končiac nehostinnou vrchovinou Ciullin na ostrove Skye, vyniká úžasnou rozmanitosťou. Odľahlé horské údolia, lesknúce sa jazerá a premenlivé nebo vtisli krajine fascinujúci charakter, ktorý sa odráža v povahe Škótov. Ak chcete vedieť, čo je to zážitok a dobrodružstvo, mali by ste túto krajinu ochutnať aspoň raz. 

 Zdroj a obrázky: boredpanda.com

Komentáre

468 ad