Sladké chudnutie

Aj vy ste zažili ten skľučujúci pocit, keď chudnete a odrazu Vám príde chuť na sladké? Tento pocit nie a nie zastaviť. Odrazu máte tisíc dôvodov vybehnúť do obchodu a kúpiť si nejakú sladkosť. Pokiaľ však sladkosti milujete, určite by ste  si ich nemali zakazovať ani počas chudnutia. Neveríte? Čítajte ďalej a možno Vás presvedčíme. Je dôležité, aký druh sladkostí si vyberiete, pretože majú rôzne kalorické hodnoty, rôzny obsah cukru, ale aj tukov. Podstatné nie je vybrať tu najmenej kalorickú. Najlepšou alternatívou je staviť na kvalitu a tortu si upiecť vlastnou rukou

Vedci tvrdia, že ak si dáte k raňajkám napríklad aj čokoládovú tortu, môže Vám to pomôcť schudnúť. Ako je to možné? Jedlo ráno dodáva energiu na celý deň, pomáha pri fungovaní mozgu, ale ráno je aj najlepší čas na konzumovanie sladkostí, metabolizmus je vtedy najviac aktívny a je tu viac času na spálenie kalórií počas dňa.

Bojovať proti sladkému pokušeniu môže vytvoriť dlhodobú psychologickú závislosť,“ hovorí profesorka z Fakulty medicíny Univerzity v Tel Avive Daniela Jakubowiczová. Verí, že ak pridáme dezert do raňajok, zabránime tým ďalším prehreškom počas zvyšku dňa. „Raňajky sú jedlo, ktoré s najväčším úspechom reguluje grelín, hormón kontrolujúci apetít,“ vysvetľuje.

Vedci zrealizovali výskum, na ktorom sa zúčastnilo 193 obéznych ľudí. Tých rozdelili do dvoch skupín s rovnakou spotrebou kalórií za deň – 1600 pre mužov a 1400 pre ženy.

Prvá skupina mala úspornú diétu na karbohydráty s malými trikalóriovými raňajkami. Druhá skupina mala šesťkalóriové raňajky bohaté na proteíny a karbohydráty doplnené aj o nejaký dezert. V prvej polovici výskumu obidva skupiny schudli takmer rovnako, ale postupne sa udalosti začali meniť. Prvá skupina naberala zhodené kilá späť, ale druhá skupina chudla ďalej. Na konci výskumu schudli účastníci z druhej skupiny priemerne o 18 kg viac ako ostatní.

Diéty, ktoré zakazujú dezerty a karbohydráty sú efektívne iba zo začiatku. No tí, ktorí ich držia, často skončia tak, že porušia pravidlá, lebo cítia príznaky absencie. Preto sa im veľká časť stratených kíl nakoniec vráti,“ upozorňujú vedci z výskumu.

Nemusíte si teda odopierať pri diétach niečo, bez čoho nemôžete žiť. Podľa skúseností ľudí, ktorí takto fungujú sa s týmto systémom stotožňujú. Keď ráno zjete sladký dezert, je menšia šanca, že poobede upadnete do pokušenia, čo by Vám ublížilo viac. Cez deň ho ľahko spálite, čo nebude mať zlý dopad na Vašu postavu.

Dôkazom úspešnosti “sladkej diéty” je i Bonnie Taylor z Callala Bay v Južnom Walese. Tej sa práve vďaka torte podarilo schudnúť 46 kíl. Samozrejme, tak ako ona, i vy si musíte prehodnotiť Váš prístup a rešpektovať pravidlá. Bonnie si uvedomila, že svoje telo doslova zásobuje otravou v podobe nezdravých potravín. Sama začala piecť zdravé torty, s ktorými dokonca vyhrala nejednu kulinársku súťaž. No nezabúda ani na pravidelný pohyb, neprejedá sa a dodržuje režim. Pokiaľ sa rozhodnete vyskúšať niečo podobné, držíme Vám palce. 

Zdroj: thatslife.com.au

Foto: delish.com, nuggetmarket.com, thatslife.com.au

Komentáre

468 ad