Smelé plány Rusov – Chcú spojiť zdanlivo nespojiteľné!

Na svete je odvážny plán, ktorý skrsol v hlave jedného Rusa. Jeho snom, na ktorého realizácii už aj začal pracovať, je totiž postaviť diaľnicu a železničnú trať spájajúcu Rusko s Aljaškou. Podarí sa mu ambiciózne ciele aj naplniť? Na odpoveď si ešte budeme musieť nejaký ten čas počkať, no viac o unikátnej myšlienke predstaví magazín life-style na ďalších riadkoch. 

Superdiaľnica

S priekopníckou ideou prišiel šéf ruských železníc, oligarcha a Putinov obľúbenec Vladimír Jakunin, ktorý stavbu superdiaľnice aj železničnej linky naprieč celým Ruskom vedúcu až na Aljašku myslí vážne. Alebo to aspoň tak prezentuje.

Ako sa pre médiá vyjadril, transsibírska diaľnica, ktorej predpokladaná dĺžka by mala byť zhruba 20.000 kilometrov, by v konečnom dôsledku spájala Londýn, Moskvu a New York.

Je si pravdaže vedomý nákladnosti podobného projektu, jeho predpokladaná cena by sa rátala v biliónoch dolárov a tiež je tu ešte jeden závažný problém: Ako preklenúť Beringovu úžinu medzi Sibírom a Aljaškou?

Zdá sa, že dúfa v pomoc od kompetentných, ktorých už aj oslovil.

Plány v rukách odborníkov

Jakunin už stihol s návrhom oboznámiť špičkových ruských vedcov. Ako prezradil, spolu s transsibírskou diaľnicou by chcel započať aj budovanie novej železnice, ale tiež nový plynovod a ropovod.

Jeden z vedcov (Fortov) označil jeho návrh za veľmi smelý a finančne nákladný, zároveň však priznal, že je to jedna z možných ciest, ako vyriešiť problémy odľahlých ruských regiónov, kam by sa aj touto cestou konečne „dopravila“ civilizácia, nové sociálne programy a v neposlednom rade by sa zlepšil prístup k ropným poliam, prípadne novým zdrojom energií nachádzajúcim sa na ďalekom Sibíri. Priniesol by tiež mnoho pracovných miest i nové technológie.

Vizionár Jakunin neskrýva, že projekt by stál bilióny dolárov, napriek tomu si je ale istý jeho zmysluplnosťou a rýchlou návratnosťou.

Odporcovia ho však upodozrievajú z toho, že týmto „nereálnym“ projektom chce len odviesť pozornosť od dôležitejších vecí a problémov, ktoré trápia Rusko a jeho prepravnú sieť.

_____________

Zdroj

usatoday.com/story/news/world/2015/03/25/russia-superhighway-plans/70421036/

Obrázok

dollarphotoclub.com/stock-photo/White%20Pass%20&%20Yukon%20Route%20Railroad/85334848

Komentáre

468 ad