Sopka, ktorá vybuchla bez varovania

Iba nedávno nás média zaplavili správami o hrozivom výbuchu japonskej sopky, ktorá sa z ničoho nič prebudila a zanechala po sebe veľkú spúšť.

Ontake (alebo On-take) je vulkanický komplex, ktorý sa týči na japonskom ostrove Honšú, asi 100 km severovýchodne od mesta Nagoja. Jeho výška 3.063 m z neho robí druhý najvyšší vulkán Japonska a zároveň je to obľúbené pútnicke miesto. 

Kráter bol zaplnený roztavenou lávou, ktorá ožarovala nočnú oblohu a zostupujúce žeravé kusy boli podľa vulkanológa Eda Laguertu viditeľné z veľkej vzdialenosti. Táto sopka je vyhľadávaným cieľom turistov okrem iného aj pre svoj takmer dokonale súmerný kužeľový tvar.

ontake

Dňa 29.9.2014 vybuchla sopka bez akéhokoľvek varovania a zasypala popolom výletníkov, ktorí v ​​príjemnom počasí mierili k jej vrcholu. O novej bilancii informovala agentúra Reuters. Na svahoch uviazlo okolo 250 ľudí vrátane detí. Väčšine sa podarilo dostať do bezpečia, ale desiatky postihnutých a zranených osôb museli stráviť noc v niektorej z chát. Erupcia bola nečakaná a sopka po nej chŕlila kúdoly dymu, prachu a kameňov. Ide o tradičnú destináciu pre turistov, ktorí sem chodia vítať prichádzajúcu jeseň.

K 4.10.2014 sa oficálne našlo až 51 tiel mŕtvych turistov.

Japonsko patrí k seizmicky najaktívnejším miestam planéty, erupcie vulkánov sú tu časté. V roku 1991 pri erupcii sopky Unzen zomrelo 43 ľudí. Ontake, ktorá leží asi 200 kilometrov západne od Tokia, sa naposledy prebudila pred siedmimi rokmi, posledná väčšia erupcia sa však odohrala v roku 1979.

Aktívne sopky často vysielajú signály predpovedajúce ich prebudenie. Malé zemetrasenia zvyčajne nie sú dobrým signálom. Často však ich správy nie sú jasné. Vedci teraz pracujú na novom spôsobe predpovedania výbuchu. Nová štúdia ukazuje, že chemické zloženie sopečných kryštálov sa zhoduje so súvisejúcimi záznamami vulkanických zemetrasení a úniku plynu. To dáva vedcom šancu zachrániť tisíce životov skôr než bude neskoro.

Zdroj: livescience.com, tasr.sk

Obrázok: livescience.com

Komentáre

468 ad